Vědci zkoumali podpaží. Tělesná "vůně" odhaluje povahu

Věda a technika
13. 1. 2017 17:37
"Vůně" člověka prozradí i jeho povahu (ilustrační foto).
"Vůně" člověka prozradí i jeho povahu (ilustrační foto).

Tělesná vůně může podle vědeckých poznatků ledacos napovědět o zdravotním stavu člověka, jeho stravě nebo jeho emočním vyladění. Několik studií z posledních let také zjistilo, že lidé jsou schopni na základě tělesné vůně do určité míry odhadovat i některé osobnostní vlastnosti. A nedokáže je zakrýt ani těžký parfém.

Podle vůně, chcete-li pachu, je do určité míry možné poznat charakter, povahové vlastnosti člověka, například to, že je daná osoba dominantní. Jenže v každodenním životě mnoho lidí běžně používá kosmetické přípravky včetně deodorantů či parfémů.

Výzkumníci z Národního ústavu duševního zdraví, Přírodovědecké fakulty UK a Wroclavské univerzity si proto položili otázku: "Jaká bude úspěšnost odhadování osobnosti podle 'čichu', pokud necháme pokusné osoby používat kosmetiku?" Vycházeli přitom z předchozích výzkumů, které odhalily, že parfémy pouze nepřekrývají tělesný odér, ale vzájemně se mísí, čímž vzniká unikátní všehochuť. Jinými slovy: ten samý parfém je na každém cítit jinak.

"V rámci experimentu byly získány vzorky podpažní vůně celkem 113 lidí, přičemž 58 bylo žen a 55 mužů. Každý z nich si do jednoho podpaží aplikoval kosmetický prostředek, který běžně používá, zatímco do druhého žádný prostředek nedal. Zároveň všichni vyplnili osobnostní dotazník, který zjišťoval míru jejich dominance, neuroticismu (nevyrovnanost, labilita - pozn. aut.) a extraverze (přizpůsobivost, otevřenost - pozn. aut.)," sdělil jeden z autorů výzkumu, Jan Havlíček z Národního ústavu duševního zdraví a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Výsledky studie potvrdily, že některé osobnostní vlastnosti - jako jsou dominance a neuroticismus - je možné odhalovat na základě tělesné vůně. Na druhou stranu extraverze se zřejmě do tělesného pachu nepromítá. "Použitím kosmetiky mohou lidé, byť třeba nevědomě, vytvářet obraz, který je sociálně žádoucí, a potlačovat informaci o vlastnostech, které jsou považovány za sociálně nežádoucí, jako je tomu v případě neuroticismu," dodal Havlíček. Studie byla publikována v odborném časopise Frontiers in Psychology.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ