Tým archeologů našel u malého italského ostrova Zannone v Tyrhénském moři čtyři zachovalé vraky antických lodí. Na nich se nachází neporušený náklad vína a oleje. Trosky obchodních plavidel podle odborníků pocházejí z období mezi prvním stoletím před naším letopočtem a pátým až sedmým stoletím našeho letopočtu.
Nacházejí se v hloubce 165 metrů. Právě velká hloubka prý zajistila, že na trosky dosud nenarazili rybáři ani amatérští hledači pokladů. "Čím hlouběji jdete, tím větší je pravděpodobnost, že narazíte na nepoškozený vrak," řekla novinářům Annalisa Zarattiniová z archeologického oddělení italského ministerstva kultury.
Až osmnáct metrů dlouhá plavidla mají na palubě amfory a další velké nádoby s vínem z Itálie a nákladem olivového oleje ze severní Afriky a Španělska. V nádobách bylo podle vědců uloženo také ovoce a štiplavá rybí omáčka, která byla oblíbenou součástí římské gastronomie.
Další z lodí, jejíž stáří zatím vědci nestanovili, vezla zřejmě náklad cihel. Zatím není známo, proč se plavidla potopila. Vědci na nich nenašli žádné lidské ostatky.
Objevy vraků ve Středozemním moři, jehož součástí je i Tyrhénské moře, jsou poměrně časté. Poslední nález je výjimečný tím, že lodě jsou mnohem zachovalejší než většina ostatních. Tím, že klesly do hloubky, nebyly vystaveny působení podmořských proudů. Lodě se navíc potopily nepřevrácené, díky čemuž archeologové našli náklad tak, jak byl na plavidlo před staletími naložen.