Záhadná blondýna z Egtvedu před smrtí hodně cestovala

Věda a technika
24. 5. 2015 07:07
Takhle mohl vypadat hrob Egtvedské dívky, když ji do něj ukládali.
Takhle mohl vypadat hrob Egtvedské dívky, když ji do něj ukládali.

Vědci prozkoumali obsah izotopů stroncia v pozůstatcích dívky z doby bronzové, pohřbené poblíž dánské vesnice. Myslí si, že přišla z pohoří Černý les v jihozápadním Německu. Provdali ji za nějakého dánského vladyku?

K poslednímu odpočinku ji uložili v roce 1370 před Kristem. Někdy okolo tohoto data se v Egyptě narodil budoucí vzbouřený faraón Achnaton. Dívka, jejíž hrob vykopali dánští archeologové v v roce 1921 poblíž dnešní vesnice Egtvedu, však o faraonech a jejich slunečních bozích nejspíš slyšela jen málo, nebo vůbec nic. Když zemřela, mohlo jí být mezi šestnácti a osmnácti lety. Měřila 160 centimetrů. Blond vlasy měla krátce zastřižené. Aby jí za řekou Styx nebyla zima, přikryli ji vlněnou přikrývkou a hovězí usní. Teprve pak nad ní zavřeli víko do dubové rakve.

Na něj hodili kytici z řebříčku a vřesny. U jejích nohou spočinula urna s popelem pěti až šestiletého dítěte. Jaký k ní mělo vztah, už se nedozvíme. Za hlavou dívky ležela schránka z březové kůry. Obsahovala šídlo, bronzové špendlíky a síťku do vlasů - neklamné známky vysokého společenského postavení.

Kdo byla ona dívka či mladá žena, jak a proč zemřela, zůstane už navždy zahaleno závojem tajemství. Skupině vědců z dánského Národního muzea se však nedávno přece jen nedávno podařilo odhalit několik podrobností z jejího života. Zveřejnili je v časopise Scientific Reports.

Izotopový záznamník

Použili k tomu obsah stroncia. Tento chemický element má celkem devět izotopů - verzí stejného prvku s odlišným počtem neutronů v jádře - jejichž zastoupení se mění podle geologického podloží. Z obsahu stronciových izotopů se proto zná poznat, kde kdo žil, případně, jestli se stěhoval, a v jakém věku. Dívka z Egtvedu se nejspíš narodila v oblasti pohoří Černý Les na jihozápadě Německa. Od dánské vesnice, kde byla pohřbena, je to přibližně 800 kilometrů na jih.Odebírání vzorků z vlněného vlákna.

Analýza dívčiných vlasů zase prozradila, že krátce před smrtí strávila dlouhou dobu na cestách. Přibližně do třinácti až patnácti měsíců před svou smrtí žila v místech, kde přišla na svět.

Pak ale odcestovala na Jutský poloostrov. Pobývala tam devět až deset měsíců, dokud se zase nevrátila zpátky do své otčiny. Zůstala v ní čtyři až šest měsíců. Nakonec odcestovala zase zpátky do dnešního Dánska. Brzo na to zemřela a byla pohřbena.

Mocenský sňatek

I když už asi nikdy nebudeme vědět, co byla zač, dá se předpokládat, že patřila k některému z mocných rodů. V době bronzové ležela v dnešním Jižním Německu a v Dánsku centra moci a obchodu. Dánsko oplývalo jantarem, Německo zase bronzem. Obě kultury spolu navzájem obchodovaly. Jantar pak putoval až k civilizacím v okolí Středozemního moře. Kmeny žijící na Jutském poloostrově obchodem velice zbohatly.

Kristian Kristiansen z Göteborgské univerzity, jenž je pod výsledky analýzy rovněž podepsaný, prohlásil: "Jantar poháněl ekonomiku doby bronzové. Mocné rodiny utužovaly spojenectví, vzájemným provdáváním dcer, aby udržely obchodní stezky v provozu. "

Egtvedská dívka mohla být proto poslána na sever jako nevěsta pro některého z místních pohlavárů. Jak to s aliancí dopadlo po její smrti, už se asi nedozvíme.

Autor: Radek John

Další čtení

PlayStation Store hlásí problém, uživatelům mizí seznam přání

Věda a technika
27. 6. 2025

EA Play na PlayStationu za 1 euro. Předplatné lze teď pořídit téměř zadarmo

Věda a technika
30. 6. 2025

Meta jedná o financování datových center pro AI o 29 miliard dolarů

Věda a technika
29. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ