Zemřel přední český anatom Radomír Čihák

Věda a technika
11. 6. 2016 14:21
Profesor Radomír Čihák.
Profesor Radomír Čihák.

Ve věku 88 let zemřel v noci ze čtvrtka na pátek jeden z nejvýznamnějších představitelů české anatomie a autor nejpoužívanější učebnice anatomie v zemi Radomír Čihák. Uvedl to rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Vědec, lékař a pedagog celý život působil v Anatomickém ústavu Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Zapojil se do výzkumu kosterních pozůstatků Karla IV. a ještě letos se zúčastnil oslav 700. výročí narození tohoto českého krále a římského císaře.

Lékař a bývalý děkan 1. lékařské fakulty Zima si profesora Čiháka pamatuje ještě jako student medicíny. "Zkoušel mě z anatomie tak, že zatřepal v sáčku se zápěstními kůstkami, jednu z nich vytáhl a já ji musel poznat," vzpomínal současný rektor univerzity, který později zažil Čiháka na fakultě jako respektovaného pedagoga a odborníka. "Velmi jsem si ho vážil pro jeho lidské vlastnosti i odborné znalosti ve srovnávací a vývojové anatomii," řekl Zima. Čihák byl podle něj významnou osobností lékařské fakulty i celé univerzity.

Čihák svými poznatky mimo jiné posunul možnosti operací svalů ruky a dalších orgánů a přispěl ke správnému chápání hybnosti páteře. Byl dlouholetým přednostou Anatomického ústavu, později se stal emeritním profesorem.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Slovenská policie stíhá poslance za bláboly o očkování proti covidu

Věda a technika
15. 10. 2025

Meta zavádí pro náctileté na instagramu pravidla jako u filmů od 13 let

Věda a technika
Aktualizováno: 14. 10. 2025 23:55

Nová česká videohra z "brněnského metra" vyjde příští rok

Věda a technika
Aktualizováno: 14. 10. 2025 23:51

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ