Ital Luciano Baietti není vážný, kazatelský učenec, nýbrž jadrný sedmdesátiletý muž. A přesto drží světový primát v počtu univerzitních diplomů, k nimž se dostal studiem četných oborů. Má jich 15 a již pracuje na dalším, tentokrát v oboru výživy.
"Cítím se díky knihám svobodnější. Ta dvě slova mají vlastně stejný původ," řekl Baietti s poukazem na italské výrazy pro knihu a svobodu libro a liberta.
Baietti žije v poněkud kýčovitě zařízeném domě v městečku Velletri jižně od Říma a své diplomy rozvěsil kolem portrétu spisovatele Louise-Françoise Bertina, jehož namaloval v roce 1832 francouzský malíř Ingres.
Baietti se dostal do Guinnessovy knihy rekordů už v roce 2002, když obdržel svůj osmý diplom, který získal za studium zákonitostí pohybového ústrojí na univerzitě v Římě. Tehdy už se mohl pochlubit ukončeným studiem sociologie, filozofie, práv, politologie i humanitních věd. Později si vzdělání doplnil studiem strategických věd v Turíně, kriminologie v Římě i cestovního ruchu v Neapoli.
"Vždy je to snaha překonat další výzvu. Chci se dozvědět, kam až mohou mé tělo a mozek zajít," říká s úsměvem povídavý bonviván, který má za sebou kromě jiného i kariéru profesora sportu. Bylo to právě díky studiu tělocviku, co ho přivedlo na univerzity. Studovat začal v roce 1972 a ze školy od té doby neodešel.
"Měli jsme kromě sportovních disciplín hodiny teorie, které se mi líbily a které ve mně vyvolaly zájem o studium," říká při vzpomínce na začátky tento sedmdesátník, který je také manželem a který má dvaadvacetiletého syna.
"Od pedagogiky jsem se přirozeně přesunul k sociologii, humanitním vědám a psychologii, následně k soudnictví a nakonec jsem se orientoval na techniku vyšetřování a strategické vědy," řekl Baietti.
Nejvíc zabrat mu prý dalo studium strategických věd. "Organizovaly to společně turínská univerzita a ministerstvo obrany, obnášelo to studium citlivých otázek národní bezpečnosti a na zkoušky se chodilo v uniformě," sdělil Baietti. V paměti mu zůstala vzpomínka na studium kriminologie, které zahrnovalo výslech vězňů. "Když jsem je poslouchal, přistihl jsem se někdy, že jsem se nechal jejich argumenty přesvědčit a kladl jsem si otázku, co je a není spravedlivé, a pak jsem zjistil, že jsem se vydal špatným směrem," řekl.
Svůj patnáctý diplom získal Baietti studiem na dálku na univerzitě v Neapoli. "Chtěl jsem ukázat, že dálkové studium si nezadá s tradiční výukou," řekl.
Teď Baietti směřuje k šestnáctému diplomu studiem vědy o výživě. Pracuje stejně jako dosud, v tichu své pracovny mezi třetí a pátou hodinou ranní. "V tuto dobu je mozek nejlépe připraven vstřebat poznatky. Navíc mi to umožní vést normální rodinný život," říká muž, který toho moc nenaspí a který pracuje také jako dobrovolník pro Červený kříž.