Erytropoetin neboli EPO, který se často užívá jako doping ve vrcholovém sportu, zřejmě pomáhá předčasně narozeným dětem. Chrání jejich mozek a regeneruje nervové buňky. Díky dlouhodobé studii to zjistili dětští lékaři z německého Hannoveru.
Extrémně malí novorozenci, kteří tento prostředek na léčbu chudokrevnosti dostali, byli méně postiženi krvácením do mozku. Navíc tyto děti byly inteligentnější než ty, kterým EPO lékaři nepodávali.
Dětští lékaři a psychologové v letech 1993 až 1998 zkoumali 200 novorozeňat, která při narození nevážila ani 1000 gramů. Po deseti letech pak tyto děti vyšetřili znovu.
"EPO zřejmě chrání mozek před následky krvácení, které je spojeno s poškozením nervových buněk," řekl podle agentury DPA neonatolog Achim-Peter Neubauer z hannoverské dětské nemocnice. Spolu se svými kolegy zjistil, že EPO také podporuje růst a regeneraci nervových buněk.
I přes krvácení do mozku se totiž 52 procent předčasně narozených, jimž lékaři podávali EPO, vyvinulo duševně i tělesně normálně. IQ u školáků, kteří jako novorozenci EPO dostali, bylo navíc vyšší. Lékaři dospěli k výsledku, že s léčbou EPO byly šance na normální vývoj přinejmenším tak dobré jako u dětí bez krvácení do mozku.
ČTĚTE TAKÉ: Předčasně narozené děti čelí většímu riziku autismu
Erytropoetin neboli EPO se tvoří v ledvinách a řídí produkci červených krvinek v kostní dřeni. Jeho tvorba stoupá zejména při nedostatku kyslíku v krvi. Používá se při léčbě chudokrevnosti. Tato látka ale také významně zvyšuje výkonnost. Když se do těla dodá, roste počet červených krvinek. Krev tak může lépe rozvádět kyslík. EPO odhalily testy u mnohých vrcholových sportovců, a to zvlášť u cyklistů či běžců na lyžích.
ČTĚTE TAKÉ: Budoucnost dopingu: geny šité na míru
Foto: profimedia.cz