Dají si konečně alergici arašídy?

Věda a technika
9. 8. 2007 15:44
Burské oříšky pro alegiky se v laboratoři už testují
Burské oříšky pro alegiky se v laboratoři už testují

Burské oříšky pro alegiky se v laboratoři už testujíLidem alergickým na burské oříšky stačí i stopové množství alergizujících proteinů, aby zažili nepříjemnou, nebo dokonce životu nebezpečnou reakci. Bezpečné arašídy ale už existují, musejí se však ještě vyzkoušet na lidech.

Vědcům ze Státní univerzity A&T v Severní Karolíně se údajně podařilo vytvořit „čisté arašídy“. Oproti dlouhodobé představě, že bude třeba speciální buráky vypěstovat, šli na věc jinak: klasické oříšky dokáží upravit tak, že z nich odstraní všechny alergeny. V laboratoři už jejich postup funguje výborně, testy na lidech však ještě chybějí.

Pokud se podaří, uleví se milionům lidí na světě. Právě alergie na arašídy je jednou z nejnebezpečnějších, protože nemocní si musejí dávat velký pozor, co jedí. Anafylaktický šok může rozjet i stopové množství alergenu, které se do nearašídové potraviny může dostat i jen tím, že se vyrábí v závodě, kde se buráky – zcela jinde – zpracovávají.

Největší nárůst počtu arašídových alergiků přitom zažívají Spojené státy, kde se za pět let zdvojnásobil počet postižených dětí na 600 tisíc. V zemi, kde se pěstuje čtrnáct tisíc druhů burských oříšků a která je jedním z největších producentů, se buráky jedí v různých úpravách hodně. Přesto se zatím vědcům nepodařilo prokázat, zda alergií přibývá, protože děti začínají buráky jíst moc brzo, nebo moc pozdě, zda za to nemohou těhotné a kojící pojídačky oříšků, nebo jde jen o vliv znečištěného prostředí.

Ať už další testy dopadnou jakkoliv, než upravené arašídy projdou všemi zkouškami kontrolních úřadů, uplyne ještě několik let.

Další čtení

Kalmar Mediterranean - menší příbuzný kalmara Hamiltonova

Vědci natočili největšího hlavonožce světa. Dorůstá velikosti auta

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Vědci možná objevili mimozemský život. Mají jistotu "jen" 99,7 procent

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Čeští vědci: Zarostlá rumiště ve městech chrání zvířata i rostliny. A chladí vzduch

Věda a technika
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ