Dalekohled na Kleti bude nejmodernějším v Evropě
11.03.2008 14:44
Hvězdářský dalekohled Klenot na jihočeské hoře Kleť dostane letos nejmodernější ovládací systém v celé Evropě. Investici za pět milionů korun zaplatí Jihočeský kraj, zařízení vyrábí česká firma.
"Novinka, která by měla začít sloužit v říjnu, umožní dokonalejší pozorování celé oblohy," řekl dnes novinářům astronom Miloš Tichý.
"Doufám, že díky tomu objevíme něco nového. Dostaneme se už úplně po celé obloze, nová montáž nám značně rozšíří možnosti pozorování a ještě budeme mít možnost přesně sledovat různé objekty," upřesnil Tichý.
Teleskop Klenot je druhým největším hvězdářským dalekohledem v republice a největším specializovaným dalekohledem na planetky a komety v Evropě. Na Kleti slouží šestý rok a jeho optický systém patří k nejmodernějším v Evropě. Roku 2005 získal novou kopuli za téměř čtyři miliony korun, která tento cenný přístroj spolehlivě chrání. Letošní úpravy se zaměří na zdokonalení mechanické části, která dalekohledem pohybuje, aby bylo možné kvalitní optiku ještě lépe využít pro pozorování sluneční soustavy.
Změní se mechanická a elektronická pohyblivá část dalekohledu, takzvaný stativ vážící asi pět tun. Zařízení bude řídit počítač, který zajistí i synchronizované otáčení kopule. Dosavadních šest motorů nahradí dva. Výsledkem bude unikátní technické dílo odpovídající nejnovějším trendům v astronomii.
Observatoř na Kleti v nadmořské výšce 1070 metrů je nejvýše položenou hvězdárnou v Čechách a zaměřuje se na výzkum komet a planetek. Tvoří jeden celek s Hvězdárnou a planetáriem v Českých Budějovicích se společným rozpočtem 12 milionů korun ročně.
Zřizovatelem je Jihočeský kraj, hejtman Jan Zahradník dnes také Tichému předal stříbrnou pamětní medaili za objev momentálně poslední očíslované periodické komety. Po sérii letošních pozorování již má tato vlasatice spolehlivě určenou dráhu a na konci února dostala definitivní označení 196P/Tichý. Je to jediná kometa objevená v nové České republice. Tichý ji zpozoroval v říjnu 2000 a nyní se k Zemi a Slunci po sedmi letech opět vrátila. Trvá jí 7,3 roku, než oběhne kolem Slunce, takže příště ji bude možné spatřit v červnu 2015. Takovýchto periodických komet s dvěma a více pozorovanými návraty znají astronomové dosud jen necelé dvě stovky: první v pořadí je známá kometa 1P/Halley, Tichého objev tento seznam momentálně uzavírá.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.