Dávní zemědělci údajně zabránili nástupu <span>doby ledové</span>

Věda a technika
18. 12. 2008 12:29
Nebýt prvních zemědělců, prožívali bychom prý dnes dobu ledovou.
Nebýt prvních zemědělců, prožívali bychom prý dnes dobu ledovou.

Nebýt prvních zemědělců, prožívali bychom prý dnes dobu ledovou.Člověk nezačal ovlivňovat světové klima až s vynálezem parního stroje a spalováním fosilních paliv. Koncentraci skleníkových plynů významně zvýšili už první zemědělci, díky nimž dnes neprožíváme novou dobu ledovou. Tvrdí to klimatologové z Wisconsinské univerzity.

Klima se podle nich začalo před osmi tisíci lety měnit vlivem odlesňování Evropy a pěstování rýže v rozsáhlých oblastech Asie. Z rýžových polí se do atmosféry dostával metan, hořící lesy zase uvolnily velké množství oxidu uhličitého. Průměrná teplota díky tomu mírně stoupla a začala působit pozitivní zpětná vazba. Teplejší oceány totiž zadržují méně oxidu uhličitého, čímž se oteplování dále zesiluje.

Teorie o vlivu zemědělské revoluce na klima není nová, nyní ji však podpořily výstupy nových počítačových modelů, které pracují s rekordním množstvím vstupních dat. Klimatologové své závěry prezentovali na setkání Americké geofyzikální unie.

Metan z rýžových polí ovlivňuje klima už tisíce let.Data pro model pocházejí například z naměřených koncentrací skleníkových plynů v bublinkách vzduchu uvězněných v antarktickém ledu. Některé z nich jsou staré až 850 tisíc let. "V období před pěti až osmi tisíci lety začaly koncentrace metanu a oxidu uhličitého stoupat, což v předchozích meziledových dobách nebylo obvyklé," vysvětluje John Kutzbach, jeden z autorů nové studie.

Planeta minimálně během posledního milionu let prochází cykly ochlazování a oteplování klimatu, které jsou způsobeny pravidelnými změnami oběžné dráhy Země. Doby ledové přicházejí každých sto tisíc let. Dlouhodobé hromadění zdánlivě drobných změn způsobených člověkem tento pravidelný cyklus narušilo. "Nyní žijeme v období příhodném pro růst zalednění. Kdyby do hry nezasáhli lidé, pravděpodobně bychom nyní prožívali dobu ledovou," říká Kutzbach.

Foto: profimedia.cz

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025

Airbus A380 je největší dopravní letoun světa, vyráběl se poměrně krátce

Věda a technika
27. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ