<span>Desinfekční přípravky</span> bakterie za studena "uvaří"

Věda a technika
13. 11. 2008 18:39
Desinfekční přípravky zabíjejí bakterie tak, že v nich srazí bílkoviny
Desinfekční přípravky zabíjejí bakterie tak, že v nich srazí bílkoviny

Desinfekční přípravky zabíjejí bakterie tak, že v nich srazí bílkovinyLidé po celém světě denně používají desinfekční prostředky s chlórem ve snaze ochránit svůj domov před nebezpečnými bakteriemi. Je proto překvapivé, že vědci až dosud nevěděli zcela přesně, jak tyto přípravky vlastně fungují. Vysvětlení nabízí aktuální vydání vědeckého časopisu Cell.

Silné desinfekční prostředky obsahují jako aktivní látku kyselinu chlornou. Ta podle zjištění odborníků z Michiganské univerzity rozbíjí prostorovou strukturu bílkovin způsobem, který silně připomíná denaturaci bílkovin působením vysoké teploty. To je všeobecně dobře známý proces - stačí si představit proměnu vaječného bílku po několika minutách varu. Téměř čirý gel se promění v pevnou bílou hmotu.

Bílkoviny se působením kyseliny chlorné srážejí a ztrácejí svou fyziologickou funkci, která je na jejich prostorové struktuře zcela závislá. Bílkoviny jsou přitom pro fungování všeho živého naprosto klíčové. Tvoří buněčnou kostru, v membránách pracují jako hlídači, kteří do buňky propustí jen vybrané molekuly, podílejí se na komunikaci buněk mezi sebou. Proteinové enzymy fungují jako katalyzátory: řídí chod veškerých chemických reakcí, které v buňkách probíhají.

Kyselinu chlornou nepoužívají pouze výrobci desinfekčních prostředků. Podle Ursuly Jakobové, jedné z autorek nové studie, tuto kyselinu ve velkém množství produkuje také imunitní systém savců, pokud je organismus napaden patogenními bakteriemi. I v tomto případě tedy člověk pouze kopíruje technologii, kterou příroda "vynalezla" už dávno.

Foto: archiv

Další čtení

Babočka paví oko

Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025
Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ