Na českém trhu bude zřejmě od příštího roku nový lék pro nemocné cukrovkou takzvaného druhého typu, kterou trpí 90 procent diabetiků. Lék, který byl před dvěma lety uveden v USA a loni v prosinci zaregistrován v EU, by měl pomoci nemocným lépe inzulin produkovat. Novinářům to oznámil Vladimír Habětínek z farmaceutické společnosti, jež výrobu léku zprostředkovává.
Zatímco u diabetu prvního typu tělo inzulin nevyrábí, u druhého typu s tímto hormonem špatně hospodaří. Jeho vznik souvisí také s obezitou, s vyšší hmotností mají problémy dvě třetiny nemocných. Přínosem nového léku proto rovněž je, že hmotnost nemocných pomáhá snižovat.
"To, že lidé při léčbě zhubnou, je malý zázrak. Jiné diabetické léky to nedokážou," uvedl předseda České diabetologické společnosti Milan Kvapil. Lék by podle odborníků u pacientů neměl nahrazovat podávání inzulinu. Mohl by se s ním pouze kombinovat, stejně tak i s jinými léky.
Lék má stejné účinky jako hormon GPL-1, který se vyskytuje přirozeně v lidském těle a dokáže zlepšit funkci buněk vytvářejících inzulin. Působí však delší dobu než GLP-1, proto je vhodný k léčbě.
Hormon exendin-4, který lék obsahuje, objevil v osmdesátých letech minulého století v USA John Eng. Získal jej ze slin ještěrky korovce jedovatého. "Tento lék se nyní nezískává ze slin korovce, ale vyvíjí se biotechnologickou metodou. Dochází k přenesení příslušného genu do organismů, které ho pak vyrábějí," uvedl Habětínek.
"V současné době probíhá jednání o vstupu na český trh a kategorizace léku. Předpokládáme, že by mohl být zpřístupněn v první polovině roku 2008," dodal Habětínek. Látka by se měla pacientům dodávat v náplni do speciálního pera, které by mělo vydržet na jeden měsíc léčby.
Cukrovkou druhého typu trpí tři čtvrtě milionu Čechů. Za 20 let se počet nemocných zdvojnásobil. Nárůst počtu pacientů souvisí s nezdravým životním stylem.
Foto: ČTK