Diamanty napovídají, že americké mamuty <span>vyhubila kometa</span>

Věda a technika
2. 1. 2009 15:35
Před 13 tisíci lety se nad Severní Amerikou možná rozpadl roj komet.
Před 13 tisíci lety se nad Severní Amerikou možná rozpadl roj komet.

Před 13 tisíci lety se nad Severní Amerikou možná rozpadl roj komet.Před 12 900 lety se nad Severní Amerikou rozpadl roj komet nebo meteoritů a způsobil katastrofu, která na kontinentě vyhubila mamuty a zkomplikovala život tehdejších lidí. Tvrdí to alespoň vědci vedení Douglasem Kennettem z Oregonské univerzity.

Důkazem jsou podle nich miniaturní diamanty nalezené v sedimentech na šesti různých místech Spojených států a Kanady. Všechny pocházejí z vrstev starých 12 900 let. A zatímco ve starších vrstvách paleontologové a archeologové nacházejí početné kosti velkých savců i doklady o lidském osídlení, nad vrstvou diamantů kosti mamutů nebo šavlozubých tygrů zcela mizí a artefakty lidské kultury jsou mnohem vzácnější.

Mamuti se klimatické změně vyvolané katastrofou nedokázali přizpůsobitOdborníci se dosud přeli o to, zda bylo vymizení velkých savců v Severní Americe důsledkem klimatických změn, nebo intenzivního lovu. Nový objev, publikovaný v dnešním vydání časopisu Science, hraje do karet zastáncům první teorie. Dopady kosmických těles vyvolaly tlakovou vlnu, rozsáhlé požáry a následnou malou dobu ledovou, protože prach a kouř v atmosféře zastínily slunce.

Nanodiamanty vznikají za vysokých teplot a extrémního tlaku, takže jejich přítomnost v sedimentech svědčí o katastrofě značného rozsahu. Vědci je v příslušné vrstvě objevili v miliardových počtech. Nenalezly se sice žádné krátery z té doby, ale kosmická tělesa se mohla rozpadnout už v atmosféře - stejný osud zřejmě potkal i tunguzský meteorit. Epicentrum dávné události vědci situují někam do oblasti dnešního Chicaga.

Lidé situaci zvládli

Artefaktů cloviské kultury je nad vrstvou nanodiamantů výrazně méně.Katastrofa zasáhla dramaticky do života tehdejší cloviské kultury (neplést s knovízskou kulturou z mladší dobry bronzové na českém území). Lidé tehdy na americkém území přežili, ale jejich populace se zřejmě výrazně zmenšila. Jednalo se o lovce a sběrače, potomky lidí, kteří americký kontinent osídlili z Asie přes pevninský most v oblasti dnešního Beringova průlivu. Své jméno kultura dostala podle města Clovis v Novém Mexiku, odkud pocházejí první archeologické nálezy.

Foto: profimedia.cz

Další čtení

ilustrační foto

Klimazměna v praxi: Horké Středozemní moře mění Evropu. Česku nese povodně

Věda a technika
15. 7. 2025
Babočka paví oko

Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ