Švýcarský přístroj Amadeus II výrazně zjednodušuje transplantaci oční rohovky. Není nutné vyměnit celou rohovku, ale pouze její poškozenou vrstvu. Pacient tak v ideálním případě může ihned po zákroku odejít domů. První takovou operaci v České republice provedla pražská oční klinika Lexum.
Amadeus II umí připravit s přesností několika mikrometrů tenkou lamelu rohovky dárce, která nahradí poškozenou tkáň. Výhodou tohoto postupu je podle kliniky Lexum možnost ambulantní operace pouze při lokálním znecitlivění oka anestetickými kapkami, nesrovnatelně rychlejší rehabilitace vidění v průběhu několika dní či týdnů a mnohem nižší počet pooperačních komplikací. Většinou není potřeba ani transplantát přišívat. Předností je také kratší doba rekonvalescence s návratem do normálního života a nižší riziko, že pacientův imunitní systém rohovku dárce nepřijme.
Transplantace oční rohovky je vhodná pro pacienty po úrazech (například při poleptání oka žíravinou), při komplikacích po operaci šedého zákalu nebo při některých dědičných onemocněních, jako je Fuchsova dystrofie nebo keratokonus. V pokročilém stádiu této choroby je rohovka natolik ztenčená, že pacientovi hrozí oslepnutí a transplantace je jeho jedinou záchranou.
První úspěšnou transplantaci rohovky provedl v roce 1905 Eduard Zirm v Olomouci.
Foto: profimedia.cz, Lexum