Do vesmíru startují dvě velké <span>evropské sondy</span>

Věda a technika
14. 5. 2009 14:32
Sonda Planck zmapuje záření z počátků vesmíru.
Sonda Planck zmapuje záření z počátků vesmíru.

Sonda Planck zmapuje záření z počátků vesmíru.Zatímco pro obyčejného smrtelníka je stroj času jen neuskutečnitelnou fantazií, astronomové ho používají dnes a denně. Ten nejvýkonnější dnes startujte z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně.

Raketa Ariane 5 ECA vynese s více než dvouletým zpožděním do vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země sondy Planck a Herschel - unikátní přístroje, od nichž si astronomové slibují lepší pochopení vývoje vesmíru. Start je plánován na 15:12 našeho času.

Dvoutunová, 4,2 metru dlouhá sonda Planck bude zkoumat reliktní záření pocházející z doby pouhých 380 tisíc let po velkém třesku. Dvakrát proměří celou oblohu a odhalí nepatrné rozdíly v teplotě tohoto záření, citlivost detektorů se pohybuje v řádu miliontin stupně Celsia.

Teleskop Herschel má zrcadlo větší než slavný Hubbleův dalekohled.Naměřené údaje by měly napovědět, jak probíhalo rozpínání vesmíru v prvních etapách jeho existence. Planck bude zkoumat i povahu a množství temné hmoty, která přestavuje až 90 % hmoty ve vesmíru.

Teleskop Herschel, určený pro pozorování v infračervené části spektra, je ještě mohutnější. Váží 3,4 tuny a na délku měří 7,5 metru. Jeho zrcadlo o průměru 3,5 metru je o polovinu větší než zrcadlo Hubbleova teleskopu a zachytí dvacetkrát více záření než předchozí infračervené teleskopy.

Zaměří se především na chladné objekty, které jsou pro běžné teleskopy obtížně pozorovatelné. V naší sluneční soustavě především asteroidy a komety, jinde ve vesmíru oblaka prachu a plynu -  kolébky hvězd i celých galaxií.

Foto: ESA

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ