Sinornithosaurus, příbuzný známějšího velociraptora i ptáků, zřejmě při lovu nespoléhal jen na sílu svých čelistí a kořist zdolával i pomocí jedu. Svědčí o tom znaky na zubech a horní čelisti.
Dravý dinosaurus žil na území dnešní Číny před 128 miliony let. Americko-čínský tým paleontologů prozkoumal lebky několika jedinců a objevil struktury, které nápadně připomínají anatomii takzvaných opistoglyfních hadů. K nim patří jedovatí zástupci čeledi užovkovitých, například bojgy nebo šírohlavci. Jed nevystřikují, ale vedou ho rýhou na vnější straně zadních zubů v horní čelisti. Když se zakousnou do kořisti, jed postupně proniká do rány.
ČTĚTE TAKÉ: O jídelníčku dinosaurů vypovídají stopy na zubech
Sinornithosaurus má na zubech stejnou drážku a v horní čelisti je kapsa, která mohla ukrývat jedovou žlázu. Nález neposkytuje přímý důkaz, že Sinornithosaurus byl jedovatý, ale je to nejpravděpodobnější vysvětlení.
Jed zřejmě nebyl smrtelný. Oběti však způsobil šok, což dinosaurovi pomohlo ji přemoci. O objevu informuje časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.
Foto: National Academy of Sciences, FunkMonk (ShareAlike 3.0)