Družice hlídají <span>tání sněhu</span> a varují před jarními povodněmi

Věda a technika
18. 2. 2010 12:23
Družicový snímek MODIS se sněhovou pokrývkou z 29. prosince 2009.
Družicový snímek MODIS se sněhovou pokrývkou z 29. prosince 2009.

Družicový snímek MODIS se sněhovou pokrývkou z 29. prosince 2009.Nový systém propojující data z různých typů družic pomůže hydrologům předpovídat jarní povodně, pracovníci Českého hydrologického ústavu ho vyzkouší už při tání současné sněhové pokrývky.

Kolik sněhu v krajině leží a jaké jsou jeho vlastnosti, monitoruje systém Floreo pomocí optických i radarových družic. Podle hydrologa Jana Daňhelky pomohou informace z nového systému doplnit obraz o sněhu, který měli dosud experti pouze z měřících stanic a který není zcela přesný.

Pozemní měřící stanice jsou totiž umístěny většinou na loukách, odkud sníh odtává rychleji než z lesa. "V roce 2006 jsme tak stále očekávali kulminaci odtoku, protože jsme měli data, že už žádný sníh v krajině neleží, a ona stále nepřicházela," vysvětluje Daňhelka.

ČTĚTE TAKÉ: Hrozí povodeň? Nový superpočítač zlepší varování

Nyní hydrologům pomohou snímky z družice Terra a skeneru Modis v rozlišení 250 metrů nebo radarové snímky družice Envisat a skeneru Asar v rozlišení 150 metrů. Výhodou dat Modis je přitom každodenní přelet nad daným územím a přímočařejší vyhodnocení dat. Data Asar je naopak možné zpracovávat bez omezení oblačností, ale jen s periodou opakovaného měření přibližně 10 až 14 dní.

Floreo kombinuje oba zdroje dat. Kromě toho systém umožňuje porovnání s výsledky z takzvaného sněhového modelu založeného na matematickém výpočtu ze srážek a teplot měřených v síti meteorologických stanic ČHMÚ.

ČTĚTE TAKÉ: Plzenští matematici učí superpočítač předvídat povodně

Na systému spolupracovala České kosmická kancelář a společnosti Sprinx Systems a Gisat za podpory Karlovy univerzity. Kvalitnější údaje využijí hydrologové nejen na konci jara. V letním období pro ně bude prospěšná plošná informace o nasycenosti půdy vodou, která umožní odhadnout možnou odezvu povodí na deště. Ukáže také, jak je půda vysušená, tedy jaké je riziko vzniku požárů.

Data podle Daňhelky přinesou i praktickou pomoc veřejnosti, na mapě se tak budou lidé moct v budoucnosti podívat, kolik sněhu leží u jejich chalupy.

Foto: floreo.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Epic nabízí zdarma Chuchla od českého studia Amanita Design

Věda a technika
25. 4. 2025

Další podrobnosti o GTA 6 už brzy – insider slibuje informace o online režimu

Věda a technika
28. 4. 2025

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ