Nadsvětelná neutrina dostala další ránu. Po únorovém zjištění, že původní měření ovlivnila technická chyba, Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) zveřejnila výsledky dalšího experimentu, které loňskou senzaci nepotvrzují.
Detektor experimentu ICARUS je umístěn na italské hoře Gran Sasso, stejně jako detektor experimentu OPERA, který loni zdánlivou anomálii naměřil. ICARUS zpracoval stejná měření, jako OPERA při svém druhém pokusu loni v listopadu, používal však nezávislou technologii pro měření času. Právě to se v únoru ukázalo být možným zdrojem chyb. Vyšlo najevo, že optický kabel propojující řídící počítač s přijímačem GPS signálu používaného pro synchronizaci atomových hodin byl špatně zapojen.
ICARUS žádnou anomálii nezaznamenal, neutrina podle něj doletěla ze Švýcarska do Itálie rychlostí, která je zcela v souladu s Einsteinovou teorií relativity.
"Důkazy začínají ukazovat, že výsledky experimentu OPERA byly pouhým artefaktem měření," prohlásil výzkumný ředitel CERN Sergio Bertolucci. Dodal, že je potřeba mít naprostou jistotu, takže všechny zainteresované týmy budou výsledky dále prověřovat.
Jak to začalo
Fyzikové z projektu OPERA loni v září oznámili, že neutrina putující z ženevských laboratoří do 732 kilometrů vzdáleného detektoru na italské hoře Gran Sasso cestu urazily o 60 nanosekund rychleji, než by podle dopravních předpisů matky přírody měly. Opakované měření v listopadu vyloučilo jeden z potenciálních zdrojů chyb, stále jich však zbývalo dost a počáteční pochyby se nyní naplňují.