<span>Elektronický nos</span> pozná, která vůně bude lidem příjemná

Věda a technika
17. 4. 2010 08:00
Strašný puch? Elektronický nos předem pozná, co vám nebude vonět.
Strašný puch? Elektronický nos předem pozná, co vám nebude vonět.

Strašný puch? Elektronický nos předem pozná, co vám nebude vonět.Vědci z izraelského Weizmannova vědeckého ústavu přišli s novým přístupem k rozpoznání vůní a pachů pomocí umělého "nosu". Vyvinuli přístroj, který místo přesného určení několika málo látek umí analyzovat libovolnou vůni, a přestože nepozná, o jakou konkrétní látku se jedná, dokáže odhadnout, jak na ni budou lidé reagovat.

To mimo jiné znamená, že vnímání vůní je mnohem méně ovlivněno individuálními a kulturními rozdíly, než by se zdálo.

V posledních deseti letech různé vědecké týmy vyvinuly řadu "elektronických nosů". Sestávají z řady chemických senzorů, z nichž každý zkoumá přítomnost určité skupiny látek a kombinace jimi zjištěných dat dává informaci o výsledné vůni. Tato zařízení se ale nejdříve musí naučit jednotlivé molekuly rozpoznávat. Jsou proto schopna poznat pouze ty látky, které mají v databázi.

Vůně sýru je příjemná ve spojení se sýrem. V parfému by to nebylo ono.Izraelští vědci zvolili jiný postup. Informují o tom v časopise PLoS Computational Biology. Nejprve nechali dobrovolníky na třicetibodové stupnici ohodnotit nejrůznější vůně podle toho, jak příjemně na ně působí. Na základě odpovědí vytvořili algoritmus, který vložili do programu řídícího činnost elektronického nosu. Pak mu představili sadu jiných vůní, s nimiž se nikdy předtím nesetkal. Shoda s lidskými hodnotiteli byla osmdesátiprocentní. A pokud měl pouze určit, zda vůně je, nebo není příjemná, uhodl to správně s 99procentrní přesností.

Stejný výsledek vědci získali i po testu s lidmi z Etiopie. To znamená, že elektronický nos "vyškolený" podle preferencí Izraelců si stejně dobře vedl i v odhadu toho, jak vůně zapůsobí na lidi z úplně jiné části světa.

Uspěl by ve Francii sýrový parfém?

Autoři se domnívají, že mezikulturní a individuální rozdíly ve vnímání vůní jsou dány pouze kontextem, v jakém se s vůní člověk setká. Například Francouzi prý nevnímají vůni svých sýrů jako skutečně příjemnou navzdory tomu, že většině ostatních lidí tyto sýry jednoduše smrdí. Specifické aroma pouze interpretují jako znak chuťové kvality sýra a v jiném kontextu by jim tato vůně příjemná nebyla. Jinak by prý vyráběli parfémy se sýrovou vůní.

Ilustrační foto: profimedia.cz, Lucie Pařízková

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ