ESA umožní turistům zažít <span>stav beztíže</span>

Věda a technika
13. 11. 2008 12:17
Stav beztíže turisté zažijí na palubě Airbusu A300.
Stav beztíže turisté zažijí na palubě Airbusu A300.

Stav beztíže turisté zažijí na palubě Airbusu A300.Evropská vesmírná agentura se rozhodla zapojit do rodícího se odvětví vesmírné turistiky a nabídnout zájemcům šanci zažít za 3000 eur (asi 76 tisíc korun) stav beztíže na palubě leteckého speciálu. Prodej letenek agentuře pomůže uhradit chybějící prostředky na výzkum, o které ji připravila úsporná opatření přijatá pod vlivem celosvětové finanční krize.

Krátké časové úseky v beztížném stavu bez nutnosti cestovat do vesmíru nabízejí již několik desetiletí speciálně upravené letouny NASA, na nichž se k letu do vesmíru připravovala dlouhá řada amerických astronautů. Jeden z nich využili i filmaři při natáčení snímku Apollo 13. V současnosti tyto lety slouží k vědeckým účelům a pro testování vybavení pro Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Turisté si je mohou zaplatit už nyní, komerčně je provozuje americká firma Zero Gravity.

Novespace, součást francouzské vesmírné agentury CNES, představila plán komerčního využití svého tryskového dopravního letadla Airbus A300 šéfům ESA na premiérovém letu. Podle zástupců Novespace by paluba Airbusu mohla být veřejnosti zpřístupněna do jednoho roku.

Aby bylo dosaženo stavu beztíže, musí letadlo proletět sérií parabolických oblouků o výšce 2,4 kilometru, které připomínají jízdu po horské dráze. Pasažéři při strmém výstupu i sestupu na sobě pocítí zatížení rovnající se dvojnásobku jejich tělesné váhy, odměnou jim však je 22 sekund ve stavu beztíže, které zažijí, když letadlo vystoupá na vrcholek dráhy a výkon motorů se při tom prudce sníží.

Animace ukazuje jeden parabolický oblouk. Oranžová část křivky odpovídá době, kdy turisté pocítí stav beztíže. Graf vpravo dole zobrazuje přetížení. (Hodnota 1 na ose y odpovídá normálnímu tíhovému zrychlení, 0 stavu beztíže.)

Celý zážitek trvá dohromady jen 11 minut. Cena 3000 eur je však podle Novespace minimální ve srovnání s náklady, které dobrodružní milionáři platí za cesty do vesmíru. Ty se pohybují kolem 30 milionů dolarů (asi 612 milionů Kč).

Foto: Novespace

Autor: ČTK

Další čtení

1. Skipe zhasíná: proč po 20 letech mizí ikona internetových hovorů

Věda a technika
4. 5. 2025
ilustrační foto

Sledujte oblohu. Spadne ruská kosmická sonda a nikdo neví kam

Věda a technika
2. 5. 2025

Dokonalý obraz, Samsung Odyssey OLED G8 s 27palcovým OLED 4K displejem si zamilujete

Věda a technika
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ