Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd získal prestižní evropský grant pro pokročilé vědecké pracovníky od Evropské výzkumné rady. Jeho pětiletý projekt výzkumu nových způsobů fungování spintronických součástek rada dotuje částkou 2,5 milionu eur (zhruba 62 milionů korun).
Spinová elektronika neboli spintronika je v posledních letech v centru vědeckého zájmu. Jde při ní o využití fyzikálních vlastností elektronů k přenášení dat. Cílem je miniaturizace procesorů a až tisícinásobně rychlejší přenos dat.
Velikost mikroelektronických součástek se blíží meziatomovým rozměrům, a proto je třeba vynalézt nové fyzikální principy jejich fungování. Východiskem Jungwirthova grantového projektu je využití nejen náboje elektronu, ale i jeho magnetického momentu, takzvaného spinu. Plánovaný vědecký program sahá od studia fyzikálních jevů přes přípravu nových materiálů až po realizaci prototypů spintronických součástek.
32 Francouzů, 21 Švýcarů, 4 Maďaři, jediný Čech
Advanced grant Evropské výzkumné rady je považován za nejvýznamnější evropský grant v základním výzkumu. Tomáš Jungwirth je jediným Čechem, který ho letos získal. Od počátku udělování těchto grantů v roce 2008 byly do ČR uděleny jen tři.
Lze si podle toho udělat obrázek o postavení českého výzkumu v evropském kontextu. Rada letos udělila Advanced grant celkem 266 evropským vědcům. Největší zastoupení mají Britové, Němci a Francouzi, ale lépe než ČR si vedla i řada zemí, s nimiž se co do počtu obyvatel můžeme srovnávat. Grant získalo například jedenadvacet Švýcarů, šest Rakušanů, pět Dánů nebo čtyři Maďaři.