Evropská komise chce zakázat <span>pokusy na lidoopech</span>

Věda a technika
5. 11. 2008 17:15
Lidoopi se v EU k pokusům nepoužívají, Evropské komisi jde o princip.
Lidoopi se v EU k pokusům nepoužívají, Evropské komisi jde o princip.

Lidoopi se v EU k pokusům nepoužívají, Evropské komisi jde o princip.Evropská komise chce posílit ochranu zvířat používaných při vědeckých pokusech. Mimo jiné navrhuje naprostý zákaz pokusů na velkých lidoopech: šimpanzích, gorilách a orangutanech. Komise zároveň chce snížit celkový počet zvířat využívaných při pokusech.

Jedinou výjimkou při pokusech na lidoopech by podle ní byly případy, které by souvisely se záchranou živočišného druhu nebo s vývojem léku v případě neočekávaného vypuknutí epidemie, jež by ohrožovala lidské životy.

V případě všech zvířat používaných při pokusech komise chce posílit zákony, které je chrání. Zvláště hodlá zavést etické požadavky, které budou vědci muset vzít v úvahu předtím, než pokusy zahájí. Zároveň chce ustanovit minimální požadavky na podmínky, za kterých jsou zvířata chována. V Evropské unii se ročně k pokusům využije 12 milionů zvířat.

Současné zákony podle komise neumožňují úplný zákaz využívání zvířat pro biomedicínský výzkum. Její návrh proto chce docílit toho, aby se zvířata při pokusech používala jenom v případě, kdy není jiné cesty. "Jejich využívání musí být plně ospravedlnitelné a očekávané přínosy musejí převážit nad újmou způsobenou zvířatům," uvedla komise.

Představitelé komise podotkli, že šimpanzi, gorily ani orangutani nyní v EU nejsou k pokusům používáni, ve snaze uzákonit jejich ochranu jde ale o princip.

V Česku hlavně hlodavci a ryby

Mezi pokusnými zvířaty převládají hlodavci.V České republice podmínky provádění pokusů na zvířatech podrobně ošetřuje zákon na ochranu zvířat proti týrání.

Podle Ústřední komise pro ochranu zvířat u nás bylo loni k pokusům použito 400 tisíc živočichů, mezi něž se však podle současné legislativy započítává i 190 tisíc kroužkovaných ptáků. Ve zbývajících 210 tisících převažují hlodavci, především myši a potkani  (123 tisíc), ryby (74 tisíc), králíci (4800), obojživelníci (3000) a prasata (2400). Z primátů u nás bylo použito k pokusům pouze 81 opic, lidoopi žádní.

Drtivou většinu testů tvoří pokusy při výrobě léků, zkoumání vlivu různých výrobků na zdraví či při základních studiích. Testování kosmetiky je u nás zakázáno.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Brno Transit: Český horor vás zavede do metra, které neexistuje

Věda a technika
1. 7. 2025

PlayStation Store hlásí problém, uživatelům mizí seznam přání

Věda a technika
27. 6. 2025

EA Play na PlayStationu za 1 euro. Předplatné lze teď pořídit téměř zadarmo

Věda a technika
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ