Na 110 milionů let stanovili mexičtí vědci stáří fosilie langusty, která byla objevena v jižním Mexiku. Její věk ji činí nejstarší na světě, napsal španělský deník El Mundo.
Zkoumání stáří a druhu langusty, o jejíž existenci na americkém kontinentu se nevědělo, trvalo několik let, jelikož "předchozí nálezy tohoto druhu byly zaznamenány pouze v Africe", vysvětlil Francisco Javier Vega Vera z geologického institutu Mexické národní autonomní univerzity (UNAM).
Prastarý členovec druhu Palinurus palacios byl nalezen v devadesátých letech ve vesnici El Espinal ve státě Chiapas nedaleko hranice s Guatemalou. Odborníci se domnívají, že právě v této oblasti mohla začít evoluce této langusty i mnohých jiných druhů flóry a fauny, poznamenal vědec.
Význam nálezu je i v tom, že bude nutno přehodnotit vývoj těchto skupin korýšů. Experti na celém světě byli dosud přesvědčeni, že jejich vývoj se odehrál mnohem později. Lze je označit za živé zkameněliny, neboť jejich morfologická šablona přežila mnoho milionů let, vysvětlil Vega Vera.Kromě langusty byly v oblasti Ocozocuautla, která zahrnuje El Espinal a El Chango, objeveny také ryby, hmyz (například sladkovodní vážka či vodní štěnice), pozůstatky rostlin, ale i další korýši, které ještě čeká podrobný výzkum.
Podle vědců umožní výzkum skladby fosilizovaných živočichů, kteří byli nalezeni v dolomitovém kamenolomu ve velmi zachovalém stavu, se poprvé dozvědět, jestli některé z exemplářů jsou samci či samice. Jejich prostředím byla zřejmě nějaká laguna s přítokem sladké, ale i mořské vody a tyto změny způsobovaly úhyn jejich populací, poznamenal badatel.
Vědci soudí, že v Mexiku je řada lokalit, které potřebují důkladně prozkoumat. Pravděpodobně na ně čekají nálezy obratlovců, konkrétně plazů a ptáků.
Foto: UNAM