Výborně zachovaná fosilie 123 milionů let starého savce pomohla vědcům pochopit, jak savci přišli ke svému citlivému sluchu. Zvíře velikosti veverky bylo jedno z prvních, u nichž se kosti původně patřící k dolní čelisti přeměnily na kůstky středního ucha.
Savci mají sluch mnohem citlivější než ostatní obratlovci. Vděčí za to drobným kůstkám (kladívku, kovadlince a třmínku), které přenášejí vibrace z bubínku do vnitřního ucha. První savci žili ve světě ovládaném dinosaury. Pokud se nechtěli nechat sežrat, byli odsouzeni k nočnímu životu a schopnost orientovat se sluchem jim zřejmě umožnila přežít.
Kůstky středního ucha mají původ v kostech dolní čelisti, která byla u savčích předků v oblasti kloubního spojení se zbytkem lebky složena z více kostí. Během evoluce se přesunuly do sluchového ústrojí a změnily svou funkci.
Fosilii druhu Maotherium asiaticus objevil americko-čínský tým paleontologů v Číně. Zvíře už mělo sluchové kůstky formované podobně jako u moderních savců, ale jeho střední ucho ještě bylo spojeno s dolní čelistí. Podobné spojení se objevuje i u moderních savců, ale pouze během embryonálního vývoje.
Biologové tak získali další důkaz, že teorie o vzniku kůstek středního ucha z dolní čelisti je správná. Podrobné studium nově objevené fosilie umožní lepší pochopení celého procesu.
Foto: Z-X Luo, MA Klingler/CMNH