Fotbalista po kolapsu vstal z mrtvých. Díky defibrilátoru
22.06.2009 17:36
Dvacetiletý obránce belgického prvoligového klubu K.S.V. Roeselare Anthony Van Loo během zápasu zkolaboval. Postihla ho silná srdeční arytmie, během okamžiku se ocitl na pokraji smrti. K životu ho probudil elektrický výboj z implantovaného defibrilátoru.
Loni v červnu lékaři Anthonymu diagnostikovali srdeční vadu, proti jejímž následkům ho měl defibrilátor ochránit. A přesně to se 7. června během zápasu stalo. Fotbalista se skácel na trávník jako podťatý. Jeho srdce se nezastavilo, naopak začalo pracovat příliš rychle a chaoticky, čímž ztratilo schopnost efektivně přečerpávat krev. Po dobu několika sekund bilo s frekvencí až 400 úderů za minutu.
Defibrilátor zaznamenal problém a automaticky stimuloval srdce elektrickým výbojem s napětím 700 voltů. Srdce se tímto zásahem „resetovalo" a začalo opět pracovat správně. Hráč, který by jinak tuto událost zřejmě nepřežil, po chvilce nabyl vědomí. Druhý den byl propuštěn z nemocnice bez jakýchkoli následků.
Video zachycuje celou událost. V sedmé sekundě hráč padá na zem, v patnácté je zřetelně vidět, jak jeho tělem škubnul elektrický výboj, o šest sekund později si už Anthony sedá.
„Zázračná je na tom rychlost, s jakou defibrilátor pracuje, takže nedojde k poškození mozku ani jiných orgánů. Arytmie pominula a po pěti minutách byl Anthony ve stejné kondici jako před kolapsem," komentoval událost pro belgickou televizi kardiolog Pedro Brugada z bruselské univerzity VUB.
Elektrický šok zachraňuje život
Známější verzí defibrilátoru je externí zařízení používané v nemocnicích. Každý je někdy viděl v kině nebo v televizi: lékař přiloží pacientovi k hrudi ploché elektrody, následuje silný výboj a srdce začíná opět správně pracovat. Mobilní verzí defibrilátoru jsou stále častěji vybavována také sportovní zařízení nebo nákupní centra.
Implantovaný defibrilátor je mnohem menší. Jeho elektrody jsou zavedeny přímo do srdce, vlastní přístroj je podobě jako kardiostimulátor umístěn pod kůží na hrudi pacienta. Zatímco kardiostimulátor řídí slabými elektrickými pulsy běžnou srdeční činnost a srdci „udává tempo", defibrilátor umožňuje silným elektrickým výbojem pravidelnou srdeční činnost obnovit, pokud srdce kvůli arytmii náhle ztratí schopnost pumpovat krev. Moderní přístroje často kombinují obě funkce.
Typ defibrilátoru, který zachránil život belgickému fotbalistovi, zároveň funguje jako diagnostické zařízení. Každý den se bezdrátově spojí s počítačem a posílá lékařům informace o zdravotním stavu pacienta.
Foto: youtube.com, Medtronic, Inc.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.