Průlom ve výzkumu
FOTO: Vědci stvořili křížence člověka s prasetem
27.01.2017 11:45 Původní zpráva
Přízračné lidské zvíře se málem narodilo ve vědeckých laboratořích. Experimentátoři ale vývoj embrya ukončili s předstihem. Experiment s křížením prasete a člověka by v budoucnu mohl pomoct s pěstováním náhradních orgánů a tkání.
Vědcům se povedlo vytvořit hybrid člověka zkříženého s prasetem. Jeho vývoj však ukončili, než se mohl skutečně narodit. Pilotní výzkum dokázal, že v budoucnu bude možné takové embryo vytvořit a nechat ho vyvinout až do posledního stadia.
Vědci doufají, že by tímto způsobem mohli vypěstovat funkční lidské orgány a tkáně, které by pak mohli využívat k transplantacím. Chiméry by ale mohly být užitečné i třeba při testování léčiv, protože by reagovaly stejně jako lidské tělo.
Vědci museli přiznat, že růst embryí kombinujících buňky prasete a člověka se ukázal být těžší, než čekali. I po desetiletí pokusů je problém vytvořit plně funkční dospělé kmenové buňky,
"Je to, jako když chcete udělat kopii klíče. Duplikát vypadá téměř identicky, ale když přijdete domů, tak s ním nejde odemknout. Něco děláme špatně," přiznal vedoucí výzkumu profesor Izpisua Belmonte. "Doufali jsme, že růst lidských buněk ve zvířeti bude mnohem užitečnější. Stále ještě se máme hodně co učit o počátečním stadiu vývoje buněk," dodal.
Výzkumníci chtějí pracovat dál a zlepšit efektivitu kombinovaných embryí.
"V tuhle chvíli jsme chtěli zjistit, jestli se lidské buňky vůbec dokážou zapojit. Teď jsme si jistí, že odpověď zní ano, a další výzvou je zapracovat na efektivitě a nasměrovat vývoj lidských buněk tak, že v praseti vyroste požadovaný lidský orgán," řekl Belmonte.
Křížení buněk dvou různých živočichů zkoušeli vědci už u krys a myší a byli úspěšní, když se v těle myši vyvinula slinivka břišní z buněk krysy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.