Francouzský soud zrušil zákaz geneticky upravené kukuřice

Věda a technika
29. 11. 2011 09:58
GM kukuřice díky vnesenému genu odolává škůdcům, což vede k nižší spotřebě insekticidů.
GM kukuřice díky vnesenému genu odolává škůdcům, což vede k nižší spotřebě insekticidů.

Francouzská státní rada, která je nejvyšším soudem v zemi, anulovala jako neodůvodněný vládní zákaz pěstování a používání geneticky modifikované (GM) kukuřice. Soud se ve svém rozhodnutí odvolal na zářijový výnos Evropského soudního dvora, podle něhož založila Francie své moratorium na pěstování této plodiny na chybné legislativě.

"Vzhledem k důsledkům rozhodnutí Evropského soudního dvora státní rada shledala, že ministerstvo zemědělství nemůže odůvodnit svou pravomoc k vydání tohoto výnosu, protože nepodalo důkaz o existenci zvláště vysokého rizika pro zdraví a životní prostředí," uvedl soud podle agentury Reuters.

Zákaz pěstování se týkal kukuřice MON810, která odolává útokům zavíječe kukuřičného díky genu "vypůjčenému" od běžné půdní bakterie. Její buňky díky němu produkují bílkovinu, která zavíječe hubí, ale pro člověka, ptáky a neparazitické druhy hmyzu je neškodná. Ekologičtí farmáři ji ostatně běžně používají jako "biologický pesticid", aniž tím přijdou o "bio" certifikaci. Upravená kukuřice tak nevyžaduje aplikaci tolika insekticidů a navíc méně trpí plísněmi, které do rostlin pronikají právě v místech napadených zavíječem.

MON810 je jednou ze dvou GM plodin, které se v EU smějí pěstovat. Druhou jsou brambory pro výrobu technického škrobu. Obě odrůdy prošly mnoha testy, které neodhalily žádný negativní vliv na lidské zdraví ani na životní prostředí.

Francie po protestech místních aktivistů zakázala pěstování GM kukuřice v roce 2008 kvůli údajným "rizikům pro životní prostředí", třebaže zpráva výboru žádné takové nebezpečí nespecifikovala. Evropský soud v Paříži v září připomněl, že pokud členský stát nedovede prokázat potenciálně vážné riziko určité plodiny na zdraví nebo životní prostředí, musí se takovýto čistě politický krok odehrát na úrovni Evropské unie. Paříž však žádné takové riziko nedoložila, takže zákaz byl ze strany EU chápán jako porušení volného trhu.

V září v reakci na rozhodnutí evropského soudu dala Paříž najevo, že moratorium na geneticky obohacenou kukuřici nadále platí. Francouzský ministr zemědělství Bruno Le Maire po včerejším verdiktu soudu uvedl, že "bude zkoumat všechny způsoby, jak zákaz zachovat".

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ