<span>Google Earth</span> pomohl objevit tisíc let starou past na ryby

Věda a technika
18. 3. 2009 15:54
Tisíc let stará past na snímku z programu Google Earth.
Tisíc let stará past na snímku z programu Google Earth.

Tisíc let stará past na snímku z programu Google Earth.Nejstarší past na ryby v Británii byla objevena ve Walesu s pomocí aplikace Google Earth, která poskytuje pohled na celou Zemi prostřednictvím družicových snímků. Má se za to, že 260 metrů dlouhá stavba byla vybudována asi před tisíci lety s použitím velkých kamenů rozmístěných na říčním dně.

Vědci mají za to, že na její stavbě pracovalo mnoho lidí a že jim umožnila nalovit velké množství ryb, píše britský list The Daily Telegraph.

Past v ústí řeky Teifi nedaleko Cardiganu v západním Walesu tu existovala neobjevena celé milénium, dokud posádka letadla přelétajícího nad řekou nepostřehla pod vodou nezvyklý tvar. Pak byli přivoláni archeologové a oblast byla prozkoumána s použitím Google Earth.

ČTĚTE TAKÉ: Objevil Google Earth bájnou Atlantidu? Bohužel ne

Odborníci zjistili, že past ve tvaru písmene V je na satelitních snímcích jasně viditelná, a na říční dno byli vysláni potápěči, aby stavbu prozkoumali.

Objev umožnil fascinující nahlédnutí do způsobu, jakým středověké komunity přežívaly díky lovu a rybaření. Ryby vpluly do ústí řeky, odliv je ale v pasti uvěznil, takže bylo snadné ulovit je do sítí.

Podle expertů byla past zhotovena z kamene nalámaného přímo tady, nebo možná z ledovcových balvanů pocházejících z poslední doby ledové. Při nejnovějších průzkumných ponorech se zjistilo, že konstrukce je asi metr široká a vyčnívá zhruba třicet centimetrů nad podvodní písek.

Foto: Google Earth

Autor: ČTK

Další čtení

Kalmar Mediterranean - menší příbuzný kalmara Hamiltonova

Vědci natočili největšího hlavonožce světa. Dorůstá velikosti auta

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Vědci možná objevili mimozemský život. Mají jistotu "jen" 99,7 procent

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Čeští vědci: Zarostlá rumiště ve městech chrání zvířata i rostliny. A chladí vzduch

Věda a technika
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ