<span>Historické avie</span> jsou v cíli. Přistály poblíž Bruselu

Věda a technika
29. 7. 2008 17:58
Milan Mikulecký doletěl s Avií BH 5 z Prahy do Bruselu.
Milan Mikulecký doletěl s Avií BH 5 z Prahy do Bruselu.

Letadla jsou stejná jako při závodě před 85 lety.Dvě česká historická letadla z 20. let minulého století dnes přistála v belgickém Grimbergenu. Šťastně tak dorazila do cíle cesty, která zčásti kopírovala trasu závodu o cenu belgického krále, jenž se uskutečnil v roce 1923. Tehdy na jednoplošníku Avia BH 5 zvítězil Zdeněk Lhota.

Stejný stroj dosedl na travnatou plochu malého letiště nedaleko Bruselu i dnes, pilotoval jej Milan Mikulecký z Historické letky republiky Československé.

Na zhruba 750 kilometrů dlouhé cestě doprovodil přesnou repliku Avie BH 5 s původním pětiválcovým motorem letoun Avia BH 1, který byl v době vzniku mimořádně technicky vyspělý a bylo na něm možné předvádět i základní prvky letecké akrobacie.

Praha - Brusel za 4 dny

Obě letadla vzlétla minulou sobotu z letiště v pražských Letňanech, celou trasu tak urazila za čtyři dny. Let z Prahy do Bruselu trval leteckým nadšencům déle než jejich předchůdci Lhotovi, trasa byla navíc delší o zhruba 250 kilometrů. Je to dáno řadou faktorů, především pak vývojem leteckého provozu a změnou krajiny za uplynulých 85 let.

ČTĚTE TAKÉ: Historické letouny vzlétly z Prahy. A teď míří do Bruselu

Milan Mikulecký doletěl s Avií BH 5 z Prahy do Bruselu.Piloti se tentokrát museli vyhýbat velkým letištím či velkým městům. Na cestě se ale snažili vyvarovat i přeletů přes velké vodní plochy či lesy, aby měli možnost kdykoli nouzově přistát. Mikulecký nemusel se strojem letět ani na maximu možného, protože na rozdíl od Lhoty neměl na trase soupeře. Průměrná rychlost se tak měla pohybovat od 100 do 120 kilometrů v hodině ve výšce 150 až 300 metrů nad zemí.

Lhotu v cíli původního závodu v roce 1923 přivítal belgický král Albert I. a současná hlava belgického království měla vítat i Mikuleckého a další členy doprovodu. Nynějšího krále Alberta II. však naplno zaměstnává politická krize v zemi, a tak není možné, aby se setkání uskutečnilo.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Další čtení

Hodinky Apple Watch vrátily do módy měření času na zápěstí

Věda a technika
22. 4. 2025
ilustrační foto

Praha postaví plovoucí heliport na Vltavě. Pro vrtulníky záchranářů

Věda a technika
22. 4. 2025
Kalmar Mediterranean - menší příbuzný kalmara Hamiltonova

Vědci natočili největšího hlavonožce světa. Dorůstá velikosti auta

Věda a technika
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ