Magnetickou rezonanci (MRI) lékaři používají podobně jako tradiční rentgen nebo počítačovou tomografii k nahlížení do lidského těla. I tak vyspělou technologii je však možno oklamat něčím tak prostým, jako je tužidlo na vlasy.
Patnáctiletý černošský chlapec trpěl bolestí hlavy, horečkou a poruchami vidění. Lékaři v jedné z amerických nemocnic ho proto poslali na magnetickou rezonanci, aby vyvrátili nebo potvrdili podezření na zánět dutin. Snímky, které získali, však kromě zánětu odhalily i podivnou plápolající svatozář kolem chlapcovy hlavy.
Chirurgický zákrok klučinu jeho obtíží zbavil, svatozář však na snímcích zůstala i poté. Její příčinu není třeba hledat mezi nebem a zemí. Způsobil ji obyčejný oxid železa použitý jako černý pigment ve včelím vosku, jímž si chlapec upravoval svůj účes připomínající ježčí bodlinky. Železo interferovalo s magnetickým polem MRI a na snímcích výrazně zářilo.
ČTĚTE TAKÉ: Magnetická rezonance už rozezná i viry a větší molekuly
S podobným jevem se před časem setkali také lékaři v Jihoafrické republice. Vyšetřovali jednapadesátiletou ženu s podezřením na nádor v mozku. Vlasy měla spletené do tenkých copánků zpevněných podle zvyklostí jejího kmene červeným jílem, který také obsahoval velké množství železa.
Na snímcích MRI byla vidět výrazná svatozář, rentgen pak ukázal copánky v plné parádě.
Foto: American Journal of Roentgenology