<span>Hudba léčitelka</span>. Ovlivňuje činnost srdce a plic

Věda a technika
23. 6. 2009 13:54
Místo léků pomůže operní árie nebo houslový koncert?
Místo léků pomůže operní árie nebo houslový koncert?

Místo léků pomůže operní árie nebo houslový koncert?Poslech hudby ovlivňuje tlukot lidského srdce a rytmus dýchání, zjistila nová italská studie. Tým vědců z univerzity v Pavii pod vedením kardiologa Luciana Bernardiho poskytl další důkaz toho, že hudba může být užitečnou terapeutickou aktivitou a pomáhat při rehabilitaci pacientům s kardiovaskulárními problémy.

Úryvky z Beethovenovy Deváté symfonie, Verdiho opery La Traviata a z opery Turandot od Giacoma Pucciniho vědci přehráli 24 dobrovolníkům, z nichž polovinu tvořili profesionální hudebníci. Současně jim měřili rytmus dýchání, krevní tlak, průtok krve mozkem a srdeční tep.

Podle výsledků se činnost srdce a plic synchronizovala s hudbou: S každým crescendem (pomalým zesilováním) stoupal testovaným lidem krevní tlak, dýchali rychleji a také jim rychleji bušilo srdce. Když se hudba ztišila, následoval opačný efekt.

"Hudba působí kontinuální, dynamické a do jisté míry předvídatelné změny v kardiovaskulárním systému," řekl Bernardi. "Tento systém neovlivňují pouze emoce, ale i naopak, kardiovaskulární změny vyvolané hudbou mohou být základem vzbuzení nových emocí," řekl. Výsledky výzkumu byly publikovány v odborném časopise Journal of the American Heart Association.

Ilustrační foto: profimedia.cz
Autor: ČTK

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ