Přes 6000 lidí dostalo za 35 let trvání transplantačního programu v Česku nový orgán. Běžně se transplantují ledviny, srdce, játra, plíce a slinivka. Ještě letos začnou v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantovat tenké střevo. Týmy se už školí v operační technice a začíná vznikat pořadník pacientů. IKEM rovněž zahájil informační kampaň pro lékaře, kteří budou nemocné pro tuto operaci doporučovat.
IKEM bude transplantovat tenké střevo v Česku jako první. I ve světě tuto operaci dělá jen několik málo center. V Česku by ji podle odhadu ředitele IKEM a prezidenta České transplantační společnosti potřebovalo několik desítek lidí.
Operace je vhodná pro ty pacienty, jimž nefunguje tenké střevo kvůli vrozené nemoci, rakovině nebo zánětu. Přes tenké střevo se vstřebávají do organismu živiny, je to orgán životně důležitý.
"Lidí, kteří tenké střevo nemají, je málo - asi jeden z milionu. Ale jejich život je komplikovaný. Cokoli snědí, vyjde z těla ven bez užitku. Aby nezemřeli hlady, dostávají výživu v podobě roztoku přímo do žíly," uvedl Miloš Adamec z IKEM.
Na semináři pro lékaře z terénu, který pořádá IKEM příští týden, vystoupí Jacques Pirenne z Univerzitní nemocnice v belgickém Gasthuisbergenu. Bude přednášet o zkušenostech s transplantací tenkého střeva v Belgii. Martin Oliverius z kliniky transplantační chirurgie IKEM bude informovat o současném stavu transplantace tenkého střeva v Česku. Lékaři se z přednášky dozvědí například to, jaká kritéria musí splnit pacient, aby byl zařazen na čekací listinu.
Foto: ČTK