Indičtí <span>archeologové objevili</span> sedm tisíc let staré město

Věda a technika
18. 2. 2008 21:32
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoIndičtí archeologové objevili ve svazovém státě Urísa na východě země rozvaliny města, které je podle jejich odhadů až sedm tisíc let staré. Podle vědců dosavadní vykopávky naznačují, že se jednalo o velmi vyspělé sídlo.

Podle R. K. Mohantyho, který vede archeologický průzkum, město kdysi obývalo až 25 tisíc lidí. "Je jasné, že toto starověké město bylo velmi významné," řekl k tomu Mohanty. "Pro srovnání - v antických Aténách žilo asi 10 tisíc lidí," dodal.

Další indičtí archeologové se však k Mohantyho odhadům stavějí rezervovaně. "Dosavadní vykopávky odhalily jen malou část města," uvedl B. K. Rath. Na přesnější stanovení někdejší populace je podle něj třeba vykopat celé sídliště. Město přitom obklopují hradby o celkové délce 4,8 kilometru.

Vědci zatím dokázali odkrýt 18 kamenných pilířů. Ve vykopávkách se rovněž podařilo najít úlomky keramiky a cihel, náramky, prsteny a přívěsky. Další archeologické práce však komplikuje fakt, že se rozvaliny starověkého města nacházejí na soukromých pozemcích.

Ilustrační foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

První gameplay z Mafia: The Old Country ukazuje drsnou Sicílii i návrat ke kořenům série

Věda a technika
7. 7. 2025

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ