Kolem Mezinárodní kosmické stanice (ISS) proletěl úlomek kosmického smetí, o němž nebylo do poslední chvíle jisté, zda stanici nezasáhne. Trojčlenná posádka se proto preventivně evakuovala do záchranného modulu kosmické lodi Sojuz. Nyní už je stanice mimo nebezpečí.
O blížícím se úlomku řídící středisko sice podle serveru nasaspaceflight.com vědělo 42 hodin předem, ale podle prvních údajů srážka nehrozila. Když dorazila data z přesnějších měření, bylo už příliš pozdě na to, aby stanice mohla provést úhybný manévr.
Srážka hrozila v 17.39 našeho času. Astronauti Mike Fincke, Jurij Lončakov a Sandra Magnusová se do Sojuzu uchýlili jen na deset minut od 17.35 do 17.45.
ČTĚTE TAKÉ: Na oběžné dráze se poprvé v historii srazily dva satelity
Šlo o trosky starého motoru?
„Rádi bychom věděli, jak blízko to proletělo. Nespouštěli jsme oči z průzoru, ale nic jsme nezahlédli," cituje Finckeho Nancy Atkinsonová, redaktorka serveru UniverseToday.com, která událost on-line komentovala na svém mikroblogu. Mluvčí NASA Laura Rochonová podle agentury Reuters sdělila, že důvodem znepokojení se staly zřejmě trosky jakéhosi starého motoru.
K Mezinárodní vesmírné stanici se v noci na dnešek měl vydat raketoplán Discovery, kvůli úniku vodíku však byl start několik hodin před startem zrušen. Pokud vše půjde bez problémů, měl by se raketoplán k ISS vydat v noci z neděle na pondělí.
ČTĚTE TAKÉ: Únik vodíku zabránil raketoplánu Discovery odstartovat
Vesmírné odpadky znamenají vážnou hrozbu nejen pro ISS, ale také pro odhadem 800 komerčních a vojenských satelitů operujících v kosmu. Zmonitorováno je již více než 18 tisíc kusů nebezpečných trosek.
Foto: NASA a wikimedia.org