Izolepa poničila svitky od <span>Mrtvého moře</span>

Věda a technika
12. 2. 2010 08:00
Restaurátorka Lena Lebmanová opatrně přenáší útržky vzácného rukopisu.
Restaurátorka Lena Lebmanová opatrně přenáší útržky vzácného rukopisu.

Restaurátorka Lena Lebmanová opatrně přenáší útržky vzácného rukopisu.Sada pinzet, kartáčků a zejména trpělivost jsou výzbrojí několika vyvolených osob, které se jako jediné na světě mohou dotýkat dva tisíce let starých kumránských svitků patřících mezi známé svitky od Mrtvého moře. Svádějí boj s izolepou, kterou před mnoha lety někdo vzácný pergamen přelepil.

"Nepovažuji to za práci, ale za požehnání," říká Tanja Bitlerová, když přejíždí nástrojem podobným skalpelu po okrajích malého kousku pergamenu. Tanja a další tři ženy, které jsou stejně jako ona původem z bývalého Sovětského svazu, dostaly za úkol zrestaurovat svitky nalezené před několika desetiletími u Mrtvého moře.

Pergamen poznamenal bohužel nejen čas, ale také nevhodná konzervační technologie. Ženy už osmnáct let den po dni s mimořádnou opatrností stahují ze svitků izolepu, jíž někdo v minulosti slepil jednotlivé útržky pergamenu a papyru.

"Lepicí páska byla tenkrát novinkou a lidi si mysleli, že je to pro pergamen dobré řešení. Už v 60. letech ale bylo jasné, že je to katastrofa. Materiál z pásky pronikl do pergamenu a uspíšil jeho rozpad," říká vedoucí restaurátorského oddělení izraelského úřadu pro starožitné památky Pnino Šorová.

ČTĚTE TAKÉ: Archeologové v Jeruzalémě objevili uličku ze staré mapy
                        V Tel Avivu objevili budovu starou osm tisíc let

Restaurátorky pracují v malé laboratoři Izraelského muzea v Jeruzalémě a Šorová odhaduje, že k očištění svitků bude potřeba ještě dalších osmnáct let.

Archeologická senzace

Použít ke spojení útržků vzácných svitků izolepu nebyl šťastný nápad.Asi 900 rukopisů bylo nalezeno v letech 1947 až 1956 v jeskyních v Kumránu u Mrtvého moře. Byl to úžasný archeologický objev, protože jde o staré náboženské texty sepsané v aramejštině, hebrejštině a řečtině. Součástí byl rovněž vůbec nejstarší známý Starý zákon. Nejstarší ze svitků podchází ze 3. století před naším letopočtem, nejmladší z roku 70 našeho letopočtu, z roku zničení Jeruzaléma Římany.

ČTĚTE TAKÉ: Izraelský archeolog rozluštil nápis z doby krále Davida

"Všechny byly napsány v období klíčových pro západní civilizace, v době, kdy se judaismus a křesťanství vyvíjely v náboženství, jaká známe dnes. Podávají svědectví o našem společném původu," říká Šorová. Rukopisy jsou uloženy v Izraelském muzeu. Ty nejkrásnější z nich jsou k vidění v jednom z tlumeně osvětlených sálů, ale vždy jen několik měsíců. Jinak odpočívají v šeru depozitáře, v němž je udržovaná vlhkost podobná té v kumránských jeskyních.

Foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ