Železo ve střevech jako zbraň proti klíšťatům? To na první pohled nevypadá jako příliš praktický způsob boje s přenašeči klíšťové encefalitidy nebo lymské boreliózy. Čeští vědci však našli způsob, jak tyto parazity zasáhnout na citlivém místě. Dovedou v jejich střevu zablokovat zpracování nasáté krve.
Mladý českobudějovický biolog Ondřej Hajdušek o tom se svými kolegy z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd a americké University of Arizona podává zprávu v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Je to po krátké době další článek českých vědců otištěný v tomto prestižním periodiku.
ČTĚTE TAKÉ: Trnová koruna chrání perloočku před nepřítelem z pravěku
Klíšťata, která nasají až stonásobek své původní váhy, se musejí umět vypořádat s ohromným nadbytkem železa přítomného v krvi. Železo je sice v malé míře nezbytné pro každý živý organismus, ale ve větším množství zabíjí. Klíšťata si proto vyvinula důmyslný systém hospodaření s tímto prvkem.
Železo je nedílnou součástí hemoglobinu - krevního barviva zodpovědného za přenos kyslíku. Čeští vědci objevili u klíštěte obecného bílkovinu zodpovědnou za dopravu železa z trávicího traktu do slinných žláz a do vaječníků. Když klíšťatům zablokovali gen zodpovědný za tvorbu této bílkoviny, roztoči ztratili schopnost správně hospodařit se železem a měli narušené rozmnožování a vývoj.
Měla také velké potíže se sáním krve. Zřejmě to souvisí s tím, že se jim ve střevě hromadilo železo, které nebylo dopravováno do jiných částí těla. Více než polovina klíšťat bez nově objevené bílkoviny při pokusu o sání krve uhynula.
Nabízí se tedy možnost vyvinout proti této bílkovině vakcínu. Tím by se snížilo riziko nákazy choroboplodnými zárodky, jež klíšťata přenášejí. Využití objevu pro vývoj vakcín a další praktické uplatnění mají českobudějovičtí vědci chráněno patentem.
Foto: profimedia.cz, Ondřej Hajdušek