Jak <span>působit důvěryhodně?</span> Napoví počítačová simulace

Věda a technika
7. 8. 2008 13:53
Neutrální tvář
Neutrální tvář

Neutrální (vlevo) a nedůvěryhodná tvářChystáte se na pracovní pohovor a rádi byste působili důvěryhodně? Nebo vás čeká tvrdé obchodní jednání a hodilo by se vám vzezření dominantního člověka? Pak byste měli dopřát sluchu dvojici psychologů z Princetonu, kteří studovali způsob, jakým podle výrazu tváře hodnotíme druhé.

Základní obličejové rysy jsou dány geneticky a nikdo nám je neodpáře, snad s výjimkou plastického chirurga. Ale některé charakteristiky, spoluvytvářející výsledný dojem, ovlivnit lze - například tvar úst nebo pohyby obočí. Výraz tváře je přitom při mezilidské komunikaci nesmírně důležitý. Předchozí studie ukázaly (a všichni známe z vlastní zkušenosti), že stačí letmý pohled na cizí tvář, abychom si utvořili představu o pravděpodobných charakterových vlastnostech druhého člověka. Své mínění sice můžeme později upravit, ale to už může být pozdě.

Maximálně důvěryhodná tvářPsychologové z Princetonské univerzity se proto rozhodli detailně prozkoumat způsob, jakým výrazy tváře podvědomě vyhodnocujeme. Nejprve ukázali dobrovolníkům snímky neznámých obličejů a požádali je, aby popsali povahové rysy a emoční stavy, které z nich vyčtou. Na základě odpovědí pak vědci vytvořili seznam několika nejčasněji zmiňovaných charakteristik. Například agresivitu, důvěryhodnost, bojácnost... Potom stejné snímky ukázali dalším dobrovolníkům, jejichž úkolem bylo označit na několikastupňové škále, jak moc jednotlivé obličeje zmíněným charakteristikám odpovídají.

Z výsledků vyplynulo, že z rychlého pohledu do cizí tváře lidé usuzují především na to, zda mohou danému člověku věřit a o jak dominantní osobnost se jedná.

Nedůvěryhodná tvářDominance za 1, důvěryhodnost za 4

Nakonec psychologové do svého výzkumu zapojili software, který umí vytvářet modely obličeje složené z několika reálných lidských tváří. Vyrobili jich asi 300 a požádali další skupinu dobrovolníků, aby vyhodnotili míru důvěryhodnosti, dominance a hrozivosti jednotlivých počítačem vytvořených obličejů.

Z analýzy nasbíraných dat vyplynuly některé obecně platné zákonitosti. Na jejich základě psychologové z virtuálních obličejů vybrali ty, které v sobě koncentrují znaky typické pro určitou charakterovou vlastnost nebo emoční rozpoložení. Například důvěryhodný obličej má ve své extrémní podobě ústa ve tvaru U a oči s bezmála překvapeným výrazem. Nedůvěryhodný obličej pro změnu vypadá rozzlobeně, charakterizují ho svěšené koutky úst a obočí svažující se ke kořeni nosu. Nejméně dominantní obličej připomíná dítě. Má například větší mezeru mezi očima a obočím, než je obvyklé. Hrozivě působící tvář je možno získat zprůměrováním nedůvěryhodného a dominantně působícího obličeje.

Foto: Oosterhof & Todorov/Princeton University

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ