Jak vyrobit elektřinu? Stačí nakrmit <span>bakterie cibulí</span>

Věda a technika
17. 7. 2009 17:54
Cibulová šťáva bohatá na sacharidy chutná metanogenním bakteriím.
Cibulová šťáva bohatá na sacharidy chutná metanogenním bakteriím.

Cibule se zařadila mezi alternativní zdroje elektrické energie.Kalifornská společnost Gills Onions vyvinula systém, který získává elektřinu z netradičního zdroje - z cibule. Svůj debut si nová technologie v provozovně největšího zpracovatele čerstvých cibulí ve Spojených státech odbude dnes, informovala agentura Reuters.

Firma sídlící v kalifornském městě Oxnard předpokládá, že díky elektřině z cibulí zaplatí ročně za energie o 750 tisíc dolarů méně. Zároveň by měla produkovat výrazně méně emisí.

Společnost na nový zdroj přišla náhodou. Původně totiž řešila, jak naložit s odpadem, který vzniká při zpracování cibulí. "Když loupeme cibuli, 35 až 40 procent jí přijde nazmar, než získáme použitelnou surovinu," řekl spoluzakladatel společnosti Steven Gill.

Cibulová šťáva bohatá na sacharidy chutná metanogenním bakteriím.Firma odpad nejdříve kompostovala, ale nebylo to ideální řešení. Nakonec jej začala drtit. Při takovém zpracování vzniká šťáva bohatá na sacharidy. Tu milují bakterie, které z ní následně vytváří metan.

Pomocí plynu firma dokáže vyrobit dostatek energie na nabití dvou palivových článků o výkonu 300 kilowattů. Firma tak pokryje 35 až 40 procent své spotřeby elektrické energie.

Společnost Gills Onions do projektu investovala 9,5 milionu dolarů, dalších 2,7 milionu dostane jako státní dotaci. Investice by se jí měla vrátit zhruba za šest let. Do roku 2011 navíc chce být ve výrobě elektřiny úplně soběstačná.

Foto: profimedia.cz, Reuters
Autor: ČTK

Další čtení

Kalmar Mediterranean - menší příbuzný kalmara Hamiltonova

Vědci natočili největšího hlavonožce světa. Dorůstá velikosti auta

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Vědci možná objevili mimozemský život. Mají jistotu "jen" 99,7 procent

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Čeští vědci: Zarostlá rumiště ve městech chrání zvířata i rostliny. A chladí vzduch

Věda a technika
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ