Japonsko vyšle na oběžnou dráhu <span>stovku minisatelitů</span>

Věda a technika
16. 4. 2009 12:47
Miniaturní satelity: za málo peněz hodně muziky (ilustrační foto).
Miniaturní satelity: za málo peněz hodně muziky (ilustrační foto).

Miniaturní satelity: za málo peněz hodně muziky (ilustrační foto).Stovka japonských minisatelitů o velikosti školní brašny bude sledovat mimořádné události od přírodních katastrof až po dopravní zácpy. Napsal to dnes japonský list Jomiuri šimbun.

Podle jeho informací nebude žádná ze stran miniaturních družic delší než 50 centimetrů a vážit budou maximálně 50 kilogramů. Všechny budou mít stejný vnější obal a vnitřní komponenty budou přizpůsobeny úkolu, pro který bude aparát určen. Na oběžnou dráhu kolem Země by se první z nich měly dostat nejdříve za dva roky.

Tato zpráva následuje dva týdny poté, co vláda premiéra Taróa Asa zveřejnila rozsáhlý investiční balíček, který zahrnuje i výzvu ke vzniku domácího průmyslu pro výrobu malých satelitů.

"Podobné satelity mohou být vyvinuty a vyneseny na oběžnou dráhu rychleji a levněji než běžné družice," řekl mluvčí ministerstva školství, kultury, sportu, vědy a techniky Tokujuki Aso. Toto ministerstvo spolu s ministerstvem hospodářství, obchodu a průmyslu už prozkoumaly využití podobných satelitů, dodal mluvčí.

Cena každého z minisatelitů by měla být tři až čtyři miliony dolarů (60 až 80 milionů korun), do vesmíru by je měla vynést ruská raketa.

Tokio se snaží oživit japonský vesmírný program, který dlouho patřil k nejrozvinutějším na světě, ale v posledních letech se dostal do stínu Číny. Mezi ambiciózní japonské plány patří vyslání dvounohého robota, aby se kolem roku 2020 prošel po Měsíci.

Ilustrační foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Kalmar Mediterranean - menší příbuzný kalmara Hamiltonova

Vědci natočili největšího hlavonožce světa. Dorůstá velikosti auta

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Vědci možná objevili mimozemský život. Mají jistotu "jen" 99,7 procent

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Čeští vědci: Zarostlá rumiště ve městech chrání zvířata i rostliny. A chladí vzduch

Věda a technika
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ