Děti starších otců mají v testech kognitivních schopností horší výsledky než potomci mladších mužů. U matek je prý situace opačná. Čím starší jsou, tím víc se zdá, že jsou jejich děti chytřejší. Tvrdí to australští vědci na základě výsledků testů více než třiceti tisíc dětí.
Odborníci v odborném časopise PLoS Medicine uvedli, že pro jejich zjištění zatím neexistuje žádné vysvětlení. Tým vědců pracoval tentokrát se starou studií. Týkala se dětí, které se narodily mezi lety 1959 a 1965 v Spojených státech. V osmi měsících, čtyřech letech a pak ještě o tři roky později se podrobily testům zjišťujícím mimo jiné jejich paměť, schopnost soustředit se, učit se, vyjadřovat se a logicky uvažovat. Nyní badatelé data znovu analyzovali a přišli k překvapujícím výsledkům. Analýza ukázala zmíněné rozdíly ve schopnostech dětí starších a mladších otců a matek.
Dosud odborníci vycházeli z toho, že se děti "zralejších" rodičů vyvíjejí lépe proto, že se o ně starší matky a otcové intenzivně starají. Podle některých expertů je díky nové studii ale nutné najít i nová vysvětlení. Za horším výsledkem potomků starších otců by možná mohla být směs genetických a sociálních faktorů, uvedla agentura DPA. Zatímco ženská vajíčka se utvářejí už během prenatálního vývoje a během ženina života pouze dozrávají, mužské spermie dozrávají postupně a mohou se v nich snáze hromadit mutace.
Ilustrační foto: SXC