Kontinuální antikoncepce vzbuzuje ve světě polemiku
30.05.2007 16:08
Antikoncepční pilulka, která nejen zabraňuje početí, ale také dlouhodobě blokuje menstruaci, vzbuzuje mezi odborníky polemiku. Někteří v ní vidí řešení zdravotních nepříjemností během cyklu, jiní tvrdí, že manipulace s menstruací je proti přírodě. Přípravek Lybrel nedávno schválil americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) a lékaři ve Spojených státech jej budou moci předepisovat od července.
Medikament obsahuje slabou dávku hormonů estrogenu (20 mikrogramů) a gestagenu (90 mikrogramů), které jsou obsaženy i v běžných pilulkách, které počítají s týdnem na menses. Tableta od firmy Wyeth se ale užívá 365 dní v roce a ženy během té doby vůbec nemenstruují.
"Je to úplně obyčejná 20mikrogramová antikoncepční pilulka. Nové je jenom balení na celý měsíc, takže není 21 tablet s týdenní pauzou, ale podává se kontinuálně," reagoval na informaci prezident České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák. ČTK řekl, že nejde o nový lék. Zastavení menstruace na několik měsíců i na celý rok se podle něj děje běžně, má-li o to žena zájem. S novým balením pilulek to jen pro ženu bude pohodlnější. "Je to reklamní trik, medicínsky ale nic nového," zdůraznil český odborník.
Britský gynekolog a univerzitní profesor John Studd připomíná, že Lybrel je sice novinka, ale lékaři zastavují cyklus prostřednictvím non-stop užívání antikoncepce již desetiletí. "Pokles hladiny hormonů může způsobit bolesti hlavy, což se léčilo tím, že se pilulky užívaly denně," uvedl Studd v britském listu The Independent.
V Británii se bude přípravek prodávat pod jménem Anya, pokud ho příští rok místní úřady schválí, připomíná deník.
Perioda při užívání hormonální antikoncepce je stejně umělá, dodal lékař. Takzvaná "pseudomenstruace" je vyvolána snížením hladiny hormonů při vysazení antikoncepce během týdenní pauzy, nejde o klasickou menstruaci. Je většinou méně bolestivá a méně intenzivní a ženy netrpí změnami nálad.
Neškodí, spíše pomáhá
Podle Studda neexistují důkazy o nežádoucích vedlejších účincích hormonální antikoncepce. Naopak prý snižuje riziko vzniku rakoviny vaječníků, dělohy a možná také střev. "Riziko mrtvice téměř není. Existují malé důkazy o tom, že tento druh antikoncepce zvyšuje riziko onemocnění rakovinou prsu, ale jsou nepřesvědčivé. A i kdyby toto nebezpečí hrozilo, což je nepravděpodobné, týden bez antikoncepce na tom nic nezmění," soudí lékař. Studd nesouhlasí ani s argumentem, že menstruace by se měla zachovat jako něco přirozeného.
Podle psycholožky a členky britské Královské lékařské společnosti Marilyn Glenvillové ovšem Lybrel "uměle mění běh věcí". "Když jdeme proti přírodě, je vždycky něco za něco. Hormony, jež kontrolují cyklus, působí na mozek, pokožku a kosti. Nikdo neví, jaké jsou dlouhodobé účinky jejich kontinuálního podávání," uvedla Glenvillová.
Perioda má podle ní svůj účel, hladina hormonů stoupá a klesá, což by v případě nepřetržité antikoncepce nefungovalo. "Kanadská Společnost pro výzkum menstruačního cyklu prohlásila, že nepřetržité braní orální antikoncepce by podle jejího názoru nemělo být předepisováno jen kvůli tomu, že žena vnímá menses jako obtíž."
Glenvillová považuje za prokázané, že hormonální antikoncepce zvyšuje riziko rakoviny prsu a děložního krčku. "Budeme svědky toho, že bez přestávky (v užívání prášků) bude toto riziko dokonce ještě větší?" ptá se. Dvořák její dotaz odmítl, podle všech dosavadních studií přínos pro ženy vysoce převažuje nad případnými riziky.
Ještě rok nepravidelně
Výsledky výzkumu zveřejněné v lékařském časopise Contraception (Antikoncepce) podle Glenvillové ale ukázaly, že 21 procent žen užívajících tuto antikoncepci bez pauzy stejně ještě rok krvácelo, což přiznala i FDA. "To může být kvůli nepravidelnosti ještě nepohodlnější," soudí psycholožka. Podle FDA se do roka stav ustálil.
Zmiňovaného výzkumu se zúčastnilo 2400 žen. Polovina z těch, které si vzaly nejméně jednu dávku, pokus nedokončila, 17 procent přestalo s užíváním Lybrelu kvůli vedlejším účinkům a 87 procent hlásilo jeden až několik těchto nežádoucích efektů.
Devatenáct žen otěhotnělo, z toho 15 patrně kvůli selhání antikoncepce a čtyři kvůli špatnému užívání. Vzhledem k tomu, že při užívání Lybrelu by bylo těžké rozeznat případné těhotenství, doporučil FDA při sebemenším podezření provést těhotenský test.
"Mnoho žen bude menstruaci postrádat, protože jim dává pocit, že jsou zdravé. Menses je rovněž znakem plodnosti. Některé ženy chtějí menstruaci, která se nedostavila po vysazení prášků, zase zpět, což může trvat roky," upozornila Glenvillová.
Non-stop braní hormonální antikoncepce podle ní může negativně ovlivnit schopnost mít děti u žen, které mateřství dlouho odkládají a jejich věk je pak při snaze o početí "přitěžující okolností".
Foto: Jan Zatorsky
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.