Korejská firma prodala první <span>klonované psy</span>

Věda a technika
5. 8. 2008 14:43
Naklonovaná štěňata s jednou z náhradních matek.
Naklonovaná štěňata s jednou z náhradních matek.

Bernann McKinneyová se raduje z klonu svého psa Boogera.Na světě jsou první psí klony narozené nikoli v rámci výzkumu, ale ke komerčním účelům. Jihokorejská firma RNL Bio, která se na klonování zvířat specializuje, dnes předala americké zákaznici Bernann McKinneyové pět identických kopií jejího psího miláčka, pitbulteriéra Boogera. Zakázka má hodnotu 50 000 dolarů (asi 800 000 Kč).

Sedmapadesátiletá Kaliforňanka se na šéfa RNL Bio obrátila poté, co její milovaný pes v roce 2006 zemřel na rakovinu. O klon svého psa stála McKinneyová proto, že jí Booger zachránil život. Kdysi ji totiž ubránil před útokem většího psa.

Část Boogerovy zmražené tkáně si vědci do Koreje přivezli už v březnu a v květnu začali na klonech pracovat. Genetickou informaci z Boogerových kožních buněk vnesli do psích vajíček, z nichž předtím odstranili jádro. Potom je implantovali dvěma fenám, která štěnata z klonovaných embryí donosila.

Vedení společnosti chce v budoucnu klonovat až 300 psů ročně. Dosud ale není z nezávislých zdrojů potvrzeno, že štěňata skutečně jsou Boogerovými genetickými kopiemi. V krátké historii klonování psů lze najít důvody jak pro nedůvěru, tak pro víru, že firma RNL Bio skutečně dosáhla toho, co tvrdí.

Minulost: úspěch i podvod

Naklonovaná štěňata s jednou z náhradních matek.Jedním z těch, kdo genetickou společnost RNL Bio vedou, je Bjong-Čchon Li, někdejší kolega kontroverzního korejského vědce Woo-Suk Hwanga. Ten v roce 2005 tvrdil, že připravil kmenové buňky z naklonovaného lidského embrya, což se dosud nikomu jinému nepodařilo. Na nějakou dobu se z Hwanga stala vědecká celebrita. Jižní Korea na jeho další vědeckou práci uvolnila obrovské prostředky a obyčejní lidé ho uctívali jako národního hrdinu. Brzy se však ukázalo, že si celý výzkum vymyslel. Zrodil se zatím největší vědecký skandál 21. století.

Ještě před aférou s klonovaným lidským embryem však Hwang v dubnu 2005 jako první na světě naklonoval psa, afghánského chrta Snuppyho. Pozdější testy potvrdily, že v tomto případě Hwang nelhal. Lidé z jeho týmu tedy získali s klonováním psů cenné zkušenosti. Není to přitom nic jednoduchého - postupy běžné při klonování jiných savců u psů selhávají. Ještě před americkým pitbulteriérem se v Koreji odborníkům podařilo naklonovat asi dvacítku psů, bylo to však pro vědecké účely.
Autor: ČTK

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ