Kosmická stanice bude na obloze zářit jako Venuše

Věda a technika
14. 6. 2007 10:06
ISS
ISS

ISSS novými solárními panely bude Mezinárodní kosmická stanice (ISS) zářit jako Venuše a bude viditelná i na modré obloze. Řekl to expert na astronautiku z Akademie věd Antonín Vítek. Další dvě křídla obřích slunečních baterií totiž zvětší odrazovou plochu stanice proti minulým týdnům zhruba o 20 procent. 

"Jas stanice při přeletech bude srovnatelný se svitem planety Venuše, takže za jasného počasí bude viditelná i na večerní či ranní obloze a v době soumraku, kdy je ještě nebe jasné a modré," ujišťuje Vítek. 

Přelety je možné pozorovat právě v těchto dnech. Informují o nich astronomické servery. Aktuální informace lze také získat dotazem na elektronické adrese preletyiss@seznam.cz formou automatické odpovědi. 

Panely slunečních baterií na stanici v úterý 12. června rozvinuli američtí astronauti, kteří k ní přiletěli raketoplánem Atlantis. Posílit mají podle Vítka energetický systém stanice před tím, než se ke komplexu připojí další dvě vědecké laboratoře - evropský Columbus a japonská Kibo (Naděje). 

Každé z těchto křídel je tvořeno dvěma samostatnými, během startu harmonikovitě složenými pásy, uloženými ve dvou krabicích o rozměrech 20 krát 20 krát 750 centimetrů. Speciální vysouvací stěžeň je však rozvine do plochy o délce téměř 35 metrů a šířce 11,5 metru. Na jejím povrchu je 32 800 slunečních článků, které mohou dodávat při přímém osvětlení slunečními paprsky až 32,8 kilowattu elektrické energie. Protože dva nové panely jsou na nosné příhradové konstrukci zavěšeny proti sobě, mají tato křídla rozpětí přes sedmdesát metrů. 

Do příletu raketoplánu Atlantis během současné mise označované STS-117 měla stanice čtyři takové panely, z nichž však jeden byl záměrně před časem složen a další má být složen v nejbližších dnech. Přesto se však proti minulým týdnům odrazová plocha zvětší. Po dokončení výstavby bude mít stanice celkem osm panelů fotovoltaických baterií na americkém segmentu a podobný počet, ale rozměrově menších panelů na ruském segmentu. Pak bude její jasnost předstihovat i záři Jitřenky či Večernice, uzavřel Vítek.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ