"Kvaziministerstvo vědy" v novém. Končí éra průšvihů?

Věda a technika
30. 11. 2011 14:39
Rada pro výzkum, vývoj a inovace má nové složení (ilustrační foto).
Rada pro výzkum, vývoj a inovace má nové složení (ilustrační foto).

Vláda dnes jmenovala novou Radu pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), která díky svým kompetencím v podstatě supluje ministerstvo pro vědu. Její fungování a personální složení v minulosti kritizovali jak čeští vědci, tak mezinárodní audit.

Rada mimo jiné připravuje Národní politiku výzkumu, vývoje a inovací, dodává vládě podklady pro rozhodování o výdajích na výzkum ze státního rozpočtu a má pod palcem i metodiku hodnocení kvality výzkumu, na jejímž základě se peníze na vědu rozdělují.

Radu v předchozím složení premiér Petr Nečas v říjnu odvolal poté, co z ní odstoupilo několik zástupců průmyslu. Nečas tehdy svůj krok zdůvodnil tím, že v RVVI bylo takové pnutí mezi zástupci jednotlivých institucí, že nebyla schopna dojít ani k jednotnému postoji k návrhu rozpočtu pro vědu a dodala ho ve dvou variantách.

V šestnáctičlenné radě zůstává premiérova poradkyně Miroslava Kopicová i bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala, kterého premiér v říjnu jmenoval do funkce hlavního vědeckého poradce předsedy vlády. Nyní pod něj spadá vládní odbor pro vědu, výzkum a inovace. Nováčků je polovina.

Premiér částečně vyhověl volání po tom, aby v RVVI nezasedali jen vrcholní představitelé zainteresovaných institucí (Akademie věd, vysokých škol, Svazu průmyslu a dopravy...), ale všeobecně respektovaní odborníci, kteří nebudou "kopat" jen za zájmy své organizace. V RVVI tak zasedne například psychiatr Cyril Höschl nebo fyzik Tomáš Jungwirth, jeden z největších současných talentů české vědy. Předseda Akademie věd Jiří Drahoš změnu ve složení rady přivítal.

Mezinárodní kritika

Rada v novém složení by měla mimo jiné vypracovat novou metodiku hodnocení české vědy. Tu dosavadní ostře kritizovali nejen čeští vědci, ale i rozsáhlý audit, jehož závěry v říjnu zveřejnilo konsorcium šesti zahraničních institucí vedené britskou agenturou Technopolis.

Systém, hanlivě přezdívaný "kafemlejnek", vědce boduje podle počtu jimi vyprodukovaných publikací, patentů a užitných vzorů. Vůbec ho ale nezajímá, zda tyto výstupy představují skutečnou hodnotu, nebo jde o Potěmkinovy vesnice. Kafemlejnek tak vědce motivuje k tomu, aby psali knihy, které nikdo nečte, v článcích citovali sami sebe a patentovali nesmysly, na něž si licenci nikdo nikdy nekoupí.

"Metodika pokřivuje chování vědců, snižuje stabilitu výzkumného systému a omezuje jeho výkon. Klade důraz na špatné věci," píše se v auditu, podle kterého česká věda nevládne mechanismy umožňujícími zjistit, který výzkum se opravdu vyplácí.

Audit kritizoval i dosavadní fungování RVVI, která má podle něj příliš velké kompetence, pro jejichž naplnění nemá dostatečnou kapacitu. Proměnila se v "kvaziministerstvo vědy bez jasných vazeb na vládu a demokratické procesy," píše se v auditu. Spolu s personálním složením by tak bylo záhodno nově definovat i kompetence Rady a upravit její administrativní zázemí tak, aby odpovídalo úkolům, které má plnit.

 
Nové složení Rady pro výzkum a vývoj pro inovace 
 Akademie věd

 

 Karel Aim

 Ústav chemických procesů

 Zdeněk Havlas

 Ústav organické chemie a biochemie

 Tomáš Jungwirth

 Fyzikální ústav

 Karel Oliva

 Ústav pro jazyk český
 Vysoké školy
 Petr Fiala  Masarykova univerzita
 Jiří Málek  Univerzita Pardubice

 Vladimír Mařík

 ČVUT

 Ivo Vondrák

 Vysoká škola báňská

 Průmysl

 Jiří Cienciała

 Třinecké železárny

 Jaroslav Doležal

 Honeywell

 Zbyněk Frolík

 Linet

 Ostatní

 Rudolf Haňka

 University of Cambridge

 Cyril Höschl

 Psychiatrické centrum Praha

 Stanislava Hronová

 Vysoká škola ekonomická
 Miroslava Kopicová

 Národní vzdělávací fond

 Miroslav Ryska

 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy

 Zdroj: Česká pozice
Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Mimozemšťani, kometa nebo balvan? K Zemi míří objekt od jiné hvězdy

Věda a technika
3. 7. 2025

Brno Transit: Český horor vás zavede do metra, které neexistuje

Věda a technika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ