Lahvové pivo <span>čeká dlouhověkost</span>. Vědci prý vědí, jak na to

Věda a technika
5. 8. 2009 17:48
I doba života v lahvi bývá znát (ilustrační foto).
I doba života v lahvi bývá znát (ilustrační foto).

I doba života v lahvi bývá znát (ilustrační foto).Němečtí vědci vyvinuli látku, která by prý mohla prodloužit životnost lahvového piva dlouhodobě vystaveného světlu. Koncept lze údajně využít i u mléka a jiných nápojů. 

Látka funguje na principu odstraňování riboflavinu, tedy vitaminu B2, informuje server BBC. Riboflavin se působením světla rozkládá a způsobuje změny v chuti piva, pokud je dlouho vystaveno světlu pronikajícímu sklem. 

Chemik Borje Sellergren z Technické univerzity v německém Dortmundu v takzvané polymerové "pasti" použil techniku molekulárního imprintingu (vtiskování), která funguje na principu zámku a klíče. V polymeru jsou chemicky vyrobené dutinky ve tvaru molekul riboflavinu, které se kolem riboflavinu obalí a odstraní ho. Velké množství polymerových dutinek tak po namočení do piva riboflavin vychytává. 

Koncept si objednal nizozemský pivovar Heineken, ale lze ho prý použít u všech nápojů, jejichž kvalitu světlo při dlouhodobém skladování snižuje. Nápoje obsahující riboflavin bývají stáčeny do průhledných obalů. 

"Jak jsme zde ukázali, je tu řada případů, kde lze tento způsob utlumení užít, abychom odstranili nechtěné sloučeniny v jídle - příchutě, nečistoty, pesticidy a sloučeniny způsobující kažení," řekl Sellergren, podle něhož je třeba nyní technologii představit pivovarům a potravinářských společnostem.

Foto: Tomáš Nosil

Autor: ČTK

Další čtení

Čeští vědci vyrobili samočisticí ochrannou fólii na dotykové obrazovky

Věda a technika
24. 3. 2025
Ledovce v Grónsku

Tající ledovce odhalily 2 500 kilometrů nového pobřeží. Zkoumají ho i Češi

Věda a technika
24. 3. 2025
ilustrační foto

Zemětřesení na Chebsku. Chvěje se už od soboty, znát je to podivnými zvuky

Věda a technika
24. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ