Do Prahy příští týden zavítá laureát Nobelovy ceny za fyziku Peter Higgs. Prestižní ocenění loni dostal spolu s Belgičanem Françoisem Englertem za předpověď existence nové elementární částice nazvané Higgsův boson. Špičkový britský vědec se v úterý setká s novináři a ve středu vystoupí na přednášce v pražském Kongresovém centru. ČTK o tom včera informovala Miroslava Kaňková z Akademie věd ČR. Právě v úterý budou oznámeni noví laureáti Nobelovy ceny za fyziku.
Higgs by měl v Praze také navštívit výstavu v hlavní budově Akademie věd, která se věnuje výročí Evropského střediska pro jaderný výzkum (CERN) ve Švýcarsku. Hlavním bodem jeho programu bude ale Evropská konference o nedestruktivním testování, která se v metropoli pořádá mezi 6. až 10. říjnem. Její součástí je i speciální workshop nazvaný Evropský den vědy. Koná se 8. října ve velkém sále Kongresového centra.
Významným bodem workshopu budou dvě mimořádné přednášky světových vědců - Petera Higgse a Leona Chua. Ten je objevitelem principu nového paměťového prvku takzvaného memristoru, který v blízké budoucnosti nahradí současné tranzistorové paměti.
Higgs a Englert dostali loni Nobelovu cenu za teoretický objev takzvaného Brout-Englert-Higgsova mechanismu. Existenci částice předpověděli už v roce 1964. Higgsův boson, jemuž se někdy v nadsázce přezdívá božská částice, je posledním neprokázaným článkem v takzvaném standardnímu modelu částicové fyziky. Ten popisuje vlastnosti všech známých elementárních částic a způsob, jakým spolu interagují.
Přes velmi nadějné vyhlídky není dosud existence Higgsova bosonu s absolutní jistotou prokázána. Výsledky testů, které CERN provedl v letech 2011 a 2012, se s předpokládanými hodnotami shodovaly až z 95 procent. Higgsův boson se hledal v experimentech ATLAS a CMS na Velkém hadronovém urychlovači, známém pod zkratkou LHC. Právě experiment ATLAS sdružuje přes 3000 fyziků z celého světa, mezi nimi i šedesátku českých fyziků a studentů, kteří se na výzkumu podílejí přes 20 let.