<span>Led z Grónska</span> mizí jako po skluzavce

Věda a technika
13. 11. 2009 13:52
Led na povrchu taje a celý ledovec sjíždí do oceánu.
Led na povrchu taje a celý ledovec sjíždí do oceánu.

Led na povrchu taje a celý ledovec sjíždí do oceánu.Rychlost, jakou Grónsko ztrácí led, se v posledních letech zvyšuje. Podílí se na tom jak odtávání povrchových vrstev, tak rychlejší stékání ledovců do moře. Trend potvrzují dvě nezávislé metody měření.

Tým vědců z Nizozemska, Velké Británie a Spojených států vložil v terénu naměřená data o změnách ledové pokrývky do matematického modelu, který umožňuje vypočítat celkové změny v objemu ledu.

Dvojice satelitů GRACE měří nepatrné změny gravitace.Jako alternativní zdroj informací posloužila měření dvojice satelitů GRACE. Satelity krouží kolem Země ve výšce 480 kilometrů ve vzájemné vzdálenosti 220 kilometrů. Když první satelit přelétá přes oblast se silnou gravitací, mírně zrychlí a svému „pronásledovateli" se vzdálí. Extrémně přesné měření změn vzájemné vzdálenosti umožňuje určit gravitační sílu, která na GRACE působí. A protože tato síla závisí na rozložení hmotnosti na planetě a led tuto hmotnost zvyšuje, lze množství ledu poměrně spolehlivě změřit.

Z výsledků zveřejněných v dnešním vydání časopisu Science vyplývá, že grónský ledový příkrov ztratil mezi roky 2000 a 2008 kolem 1500 miliard tun ledu, přičemž miliarda tun odpovídá jednomu krychlovému kilometru vody.

Rozpuštěný grónský led zvýšil mořskou hladinu v průměru o 0,46 milimetru ročně. V posledních třech letech přitom led ubýval ještě rychleji a zvýšení hladiny odpovídalo 0,75 milimetru ročně.

ČTĚTE TAKÉ: NASA hledá v ledovci gumové kachničky

V okolí ostrova přibývá volně plovoucích ledových ker.Měření dále ukázala, že na úbytku ledu má přibližně stejný podíl tání na povrchu i zrychlující se stékání ledovců do moře, v němž přibývá volně plovoucích ledových ker.

Časová řada je příliš krátká na dalekosáhlé závěry. Jeden z autorů studie, Jonathan Bamber z Bristolské univerzity, je nicméně přesvědčen, že nejde o náhodný výkyv: „Z našich výsledků je zřejmé, že úbytek grónského ledu se od konce devadesátých let zrychluje a analýza příčin napovídá, že tento trend bude pokračovat i v blízké budoucnosti." Kdyby roztál všechen grónský led, hladina moří by se zvýšila o sedm metrů. Nic takového však v blízké budoucnosti nehrozí.

ČTĚTE TAKÉ: Gróňané v oteplení: místo rybolovu pěstují mrkev a zelí

Foto: Jonathan Bamber, Steve Morgan, NASA

Další čtení

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Česká středověká strategie se poprvé ukázala. Ashborne Games láká na realistický svět

Věda a technika
9. 7. 2025

The Last of Us Part II Remastered přidává novinku. Projít příběh chronologicky

Věda a technika
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ