Lékařský tým v čele s českým plastickým chirurgem Bohdanem Pomahačem provedl v nemocnici v americkém Bostonu druhou částečnou transplantaci obličeje v USA. Pacientem je muž, který při neobvyklé nehodě utrpěl traumatická obličejová zranění.
Podle mluvčího nemocnice Kevina Myrona se sedmnáctihodinová operace uskutečnila ve čtvrtek v nemocnici Brigham and Women's Hospital. Tým vedený doktorem Pomahačem zraněnému muži nahradil nos, patro, horní ret, část kůže, svaly a nervy částmi těla mrtvého dárce.
ČTĚTE TAKÉ: Ženě transplantovali 80 procent obličeje
Transplantace tváře pomohla už třem lidem
Pomahač řekl, že muž utrpěl zranění už před několika lety, a neměl "ani zuby, ani patro, ani nos, ani ret". "Bylo pro něj obtížné mluvit, jíst, pít," uvedl. "Nepochybně kvůli tomu trpěl mnoha společenskými problémy."
Bohdan Pomahač |
Narodil se v Ostravě a vystudoval na lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské Brigham and Women's Hospital přišel na chirurgickou praxi v roce 1996, a teď, v osmatřiceti letech, je šéfem popáleninové kliniky v Bostonu. Podle serveru iDnes.cz už Pomahač složil všechny specializační lékařské zkoušky v Americe až po ty nejvyšší. Takové mety dosáhl zřejmě jako jediný Čech. |
Dotyčný muž byl pacientem doktora Pomahače už dlouhou dobu a lékaři se pro transplantaci jeho obličeje rozhodli proto, že navzdory předchozím pokusům o vyléčení zůstal nadále zle znetvořený. Trvalo tři měsíce, než se podařilo nalézt vhodného dárce, který po smrti poskytl také některé orgány k transplantaci dalším pacientům.
Pacient se zatím neviděl
"Stále ještě není zcela při vědomí, takže se zatím neviděl," řekl o pacientovi doktor Pomahač. "Měl neuvěřitelně silnou motivaci k tomu, aby se dal operovat," dodal s tím, že lékaři v nemocnici Brigham i mimo ni jej z psychologického hlediska důkladně prověřili. "Neponechali jsme nic náhodě," řekl český plastický chirurg.
Vedení bostonské nemocnice schválilo záměr doktora Pomahače uskutečnit transplantaci obličeje před rokem.
Prvenství mají francouzští lékařiPrvenství v transplantaci obličeje si v roce 2005 připsali francouzští lékaři. Isabelle Dinoireové nahradili nos, ústa, bradu a okolní tvář, které jí v panice ukousl její pes, když doma omdlela. Rok po operaci pacientka mohla vést poměrně normální život.
První transplantaci tváře v USA provedli loni v prosinci lékaři Clevelandské kliniky, kteří nahradili osmdesát procent obličeje pacientky obličejovými částmi mrtvé dárkyně. Operovaná žena, jejíž totožnost je držena v tajnosti, opustila nemocnici v únoru, a pokroky, které dělá, označili její ošetřující lékaři za ohromující.
Zákrok bostonských lékařů je sedmou transplantací obličeje na světě.
Ilustrační foto: Karel Šanda a archiv Týdne