Bizarní chování zaznamenali vědci u lenochodů dvouprstých v peruánské Amazonii. Přestože tito velcí, pomalí savci slézají ze stromů jen zřídka, tady se naučili nejen pravidelně chodit na zem, ale také lézt do lidských latrín, v nichž se krmili exkrementy smíšenými s toaletním papírem.
Toto mimořádné chování biologové zaznamenali při nejméně pětadvaceti příležitostech, kdy lenochodi buď vlezli přímo do latríny, nebo si z ní směs nabírali tlapkou. Tento stravovací návyk je o to bizarnější, že lenochodi žijící ve volné přírodě jsou býložravci a není o nich známo, že by se krmili jakoukoli živočišnou hmotou.
Podrobnosti o tomto chování vědci zveřejnili v časopise Mammalian Biology. V něm spekulují o tom, že lenochodi musejí mít ze svého nutričního výstřelku nějaký prospěch.
Biologové lenochody pozorovali v posledních letech v polním výzkumném středisku Estación Biológica Quebrada Blanco v amazonském deštném pralese v severovýchodní části Peru.
ČTĚTE TAKÉ: Šimpanzi oplakávají své mrtvé. A pečují o mumie
Středisko tvoří tradičně postavené chatrče s latrínami asi 20 až 40 metrů vzdálenými v pralese. A u nich si poprvé všimli podivného chování lenochodů. "Bylo to vždycky více méně stejné," říká profesor Eckhard Heymann z německého střediska pro výzkum primátů v Göttingenu, který vědecký tým vedl. "Někdo se přiblížil k záchodu, uviděl lenochoda uvnitř, ten se cítil ohrožen a utekl," dodává Heymann na zpravodajském serveru BBC News.
Vědci nabyli dojmu, že latríny nenavštěvuje jeden a tentýž lenochod, ale mnoho jedinců; v jednom případě tam zahlédli i samici s mládětem. Ale co je k exkrementům vábilo, je pro biology záhadou. Podivné chování by ale mohlo lenochody potenciálně ohrozit; pokud by si jich větší množství vypěstovalo obdobný návyk, pak by se tím mohla zvýšit možnost přenosu lidských nemocí na lenochody nebo šíření lidských parazitů.
Foto: profimedia.cz