Letošní Ig Nobelovy ceny: velrybí hlen a orální sex kaloňů

Věda a technika
1. 10. 2010 08:11
Jak sbírat velrybí hlen? Pomocí helikoptéry.
Jak sbírat velrybí hlen? Pomocí helikoptéry.

Objev optimální metody pro sběr velrybího hlenu, výzkum orálního sexu u kaloňů nebo mikroorganismus plánující železniční trasy. Na Harvardu se udělovaly recesistické Ig Nobelovy ceny za kuriózní vědecké práce.

Ceny uděluje od roku 1991 vědecký humoristický časopis Annals of Improbable Research (Kronika nepravděpodobného výzkumu) a předávají je držitelé skutečných Nobelových cen. Časopis původně vědecké počiny hodné tohoto ocenění charakterizoval jako "výzkumy, které nemohou být, nebo by alespoň neměly být opakovány". Později ale definici upravil, takže nyní jsou ceny udělovány za výzkum, který "lidi nejprve rozesměje a potom je přinutí se zamyslet". Získávají ji tedy práce, které vzbuzují úsměv, aniž by nutně musely být hloupé. Letos se slavnostní ceremonie na Harvardu konala už podvacáté.

Jak bývá v posledních ročnících zvykem, mezi oceněnými počiny jsou seriozní vědecké práce s humorným prvkem, příklady skutečně podivného výzkumu i kuriozity z oblastí ležících zcela mimo vědu.

Přehled letošních Ig Nobelových cen

INŽENÝRSTVÍ - Karina Acevedová-Whitehouseová, Agnes Rochová-Gosselinová a Diane Gendronová za vývoj metody sběru velrybího hlenu pomocí dálkově ovládané helikoptéry.

MEDICÍNA - Simon Rietveld a Ilja van Beest z Tilburgské univerzity za průzkum léčby astmatu pomocí horské dráhy.

Hlenka plánuje železniční trasy stejně efektivně jako inženýři.DOPRAVNÍ PLÁNOVÁNÍ - Tošijuki Nakagaki a jeho kolegové z univerzity v japonském Hakodate za využití hlenek při hledání optimálních cest pro železnici - viz Související články níže.

FYZIKA - Lianne Parkinová, Sheilla Williamsová a Patricia Priestová z novozélandské Otažské univerzity za důkaz, že ponožky navlečené přes boty pomáhají zabránit uklouznutí na ledu.

MÍR - Richard Stephens, John Atkins a Andrew Kingston z Keelské univerzity za potvrzení toho, že nadávky přinášejí úlevu od bolesti.

VEŘEJNÉ ZDRAVÍ - Manuel Barbeito, Charles Mathews a Larry Taylor z vojenského institutu Fort Detrick v Marylandu za důkaz, že mikrobi se více drží vousatých vědců.

EKONOMIE - šéfové firem Goldman Sachs, AIG, Lehman Brothers, Bear Stearns, Merrill Lynch a Magnetar za vytvoření a propagaci nových způsobů investování, které maximalizují finanční zisk a minimalizují finanční riziko.

CHEMIE - Eric Adams z Massachusettského technologického institutu, Scott Socolofsky z Texaské zemědělské a technické univerzity a Stephen Masutani z Havajské univerzity, kteří vyvrátili starý názor, že se ropa nemísí s vodou.

MANAGEMENT - Alessandro Pluchino, Andrea Rapisarda a Cesare Garofalo z Katánské univerzity, kteří matematicky prokázali, že organizace jsou efektivnější, pokud zaměstnance povyšují náhodně.

BIOLOGIE - Li-piao Čang a jeho kolegové z Entomologického ústavu provincie Kuang-tung a Gareth Jones z Bristolské univerzity za vědecké zdokumentování orálního sexu u kaloňů - viz Související články níže.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , Science/AAAS

Další čtení

Brno Transit: Český horor vás zavede do metra, které neexistuje

Věda a technika
1. 7. 2025

PlayStation Store hlásí problém, uživatelům mizí seznam přání

Věda a technika
27. 6. 2025

EA Play na PlayStationu za 1 euro. Předplatné lze teď pořídit téměř zadarmo

Věda a technika
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ