Lucy, <span>nejslavnější fosilie</span> světa, míří na internet

Věda a technika
9. 2. 2009 18:55
Model lebky druhu Australopithecus afarensis.
Model lebky druhu Australopithecus afarensis.

Model lebky druhu Australopithecus afarensis.Odborníci z oddělení počítačové tomografie na Texaské univerzitě už pracovali s řadou vzácných zkamenělin, studovali mimo jiné mozkovnu pravěkého ptáka Archeopteryxe. Ale takovou vzácnost jako nyní ještě v rukou neměli. Pořídili detailní snímky vnější podoby i vnitřní struktury kostry australopitéka přezdívaného Lucy.

Když byla pouhý metr vysoká Lucy roku 1974 v Etiopii objevena, vyvolala senzaci. Je to nejstarší dobře zachovaná kostra našeho předka, který už chodil po dvou. Lucy patří k druhu Australopithecus afarensis a je stará 3,2 milionu let. Kostra se dochovala přibližně ze čtyřiceti procent, což antropologům umožnilo dozvědět se o našich předcích leccos nového.

Lucy, náš předek z doby před 3,2 milionu let.Vyvrátila například teorii, podle které se předkům člověka nejprve zvětšil mozek a teprve potom se naučili chodit po dvou. Lucy byla jednoznačně bipední, mozek však měla srovnatelný s mozkem šimpanze.

Některé otázky ale zůstávají. Antropologové se například nemohou shodnout, zda Lucy žila výlučně na zemi, nebo ještě část života trávila v korunách stromů. Nasvědčuje tomu orientace ramenního kloubu i relativně dlouhé paže. Počítačová tomografie by mohla pomoci nalézt na podobné otázky odpověď. Vnitřní struktura kostí totiž prozradí leccos o tom, jak byly během života namáhány.

Počítačová tomografie umožnila zobrazit i vnitřní strukturu kostí.Detaily v řádu tisícin milimetru

Na Texaské univerzitě pořídili celkem 35 tisíc snímků s rozlišením v řádu 5 až 50 mikrometrů (tisícin milimetru). Odborníci tedy nyní budou moci kostru detailně studovat, aniž by hrozilo její poškození.

"Tato nová data nám umožní prověřit teorii, podle které Lucy šplhala ve větvích stromů a zároveň byla schopna kráčet na zemi po dvou," říká John Kappelman, který se na snímkování kostry podílel.

 

3D animace spodní čelisti Lucy. Vznikla spojením 801 snímků zachycujících jak vnější tvar, tak vnitřní strukturu kosti. Prořezaný zub moudrosti je důkazem, že se Lucy dožila dospělosti.

Data z počítačové tomografie budou v budoucnu přístupná i na internetu. Antropologové získají přístup ke snímkům v plném rozlišení, veřejnost si bude moci prohlížet méně detailní fotografie a srovnávat Lucy s moderním člověkem a lidoopy. "Virtuální Lucy bude možno zkoumat v každé školní třídě na světě," říká Jara Mariam, ředitel etiopského Úřadu pro výzkum a ochranu kulturního dědictví.

Snímky vnějšího tvaru kostí jsou už dnes k dispozici na stránkách www.elucy.org.

Foto: profimedia.cz, Frank White/Houston Museum of Natural Science, Marsha Miller/The University of Texas

Další čtení

Nový Battlefield bude představen v létě, vyjít má do dubna 2026

Věda a technika
7. 5. 2025

Vyšel nový trailer na GTA VI

Věda a technika
6. 5. 2025

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ